sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiPółki ścienne — jak je wybrać?

Półki ścienne — jak je wybrać?

Półki ścienne są doskonałą dekoracją, a także funkcjonalnym meblem, który znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu. Ich wybór powinien być podyktowany przeznaczeniem, ale również stylistyką czy kolorystyką, aby pasowały do całej aranżacji. W artykule podpowiemy, jak wybrać najlepsze półki ścienne do kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego.

Półki ścienne na książki, bibeloty i inne przedmioty

Półki ścienne pełnią bardzo różne funkcje w zależności od ich umiejscowienia. W każdym pomieszczeniu można je zastosować jako dekorację, a raczej miejsce na ozdobne bibeloty, rodzinne fotografie czy np. kwiaty doniczkowe. To świetny sposób na wyeksponowanie przedmiotów, którymi chcemy się pochwalić i spersonalizowanie przestrzeni.

Jednak półki ścienne mają również swój aspekt funkcjonalny. Umieszczone w kuchni pomogą zorganizować pomieszczenie i zwiększyć jego ergonomię. Strategicznie rozmieszczone półki sprawiają, że często używane produkty spożywcze, np. przyprawy oraz rozmaite narzędzia i kuchenne utensylia będą zawsze pod ręką.

Z kolei w salonie czy sypialni można wykorzystać półki ścienne do stworzenia eleganckiej biblioteczki na nasze ulubione tytuły. W salonie najpełniej ujawnia się też dekoracyjna funkcja półek. Ponieważ jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, to właśnie w nim najczęściej pokazuje się piękne bibeloty i różne ozdoby.

W pokoju dziecka półki będą świetnym sposobem na zachowanie porządku w zabawkach, książeczkach czy artykułach szkolnych i materiałach do artystycznej twórczości. Półki zawieszone nisko dadzą dziecku łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów, a te umieszczone wyżej, poza zasięgiem małych rączek, pozwolą bezpiecznie przechowywać to, czym maluch nie powinien się sam bawić.

Półki przydadzą się także w łazience. Umieszczenie ich np. pod lustrem umożliwi stworzenie kompaktowej i praktycznej toaletki, gdzie niezbędne kosmetyki będą łatwo dostępne i na wyciągnięcie ręki.

Do salonu, sypialni, pokoju dziecka i kuchni — gdzie i jakie półki zastosować?

Wybór odpowiednich półek do poszczególnych pomieszczeń powinien być podyktowany ich wyglądem, funkcjonalnością oraz materiałem, z którego są stworzone. 

W miejscu, gdzie meble narażone są na działanie wody, pary czy zmienne temperatury, takich jak kuchnia, a przede wszystkim łazienka, lepiej zastosować półki odporne na te warunki. Doskonale sprawdzi się szkło i metal, a jeśli zdecydujemy się na półki drewniane, upewnijmy się, że są zabezpieczone odpowiednimi powłokami czy impregnatami.

Pod uwagę należy również wziąć to, co na takiej półce będzie stało. Jeśli są to rzeczy ciężkie, wybierzmy odpowiednio solidne konstrukcje z dobrym mocowaniem do ściany.

Do kuchni doskonale sprawdzają się szklane półki z podświetleniem. Mają nowoczesny wygląd i doskonale wpisują się w czyste kuchenne środowisko nastawione na ergonomię i wygodę użytkowania.

W salonie warto zwrócić uwagę na wielopoziomowe półki na książki i bibeloty. Jedna duża półka z kilkoma piętrami pomaga dobrze zorganizować przestrzeń bez zagracania pomieszczenia dużymi, stojącymi meblami. Taką półkę można umieścić np. nad sofą, co da nam łatwy dostęp do domowej biblioteczki bez potrzeby wychodzenia spod ciepłego koca. Tutaj świetne będą właśnie drewniane półki na książki, które są solidne i wytrzymałe, a do tego estetyczne.

W pokoju dziecięcym sprawdzą się natomiast półki o fantazyjnych kształtach i niebanalnej konstrukcji. Idealne są też półki z przegrodami. Doskonale przecież wiemy, że dzieci uwielbiają segregować zabawki, tworzyć kategorie i bawić się w organizowanie własnej przestrzeni.

Półki jako funkcjonalny dodatek dopasowany do całej aranżacji

Poza funkcjonalnością przy wyborze półek wiszących należy kierować się również estetyką i dopasowaniem do wystroju pomieszczenia. Dobierajmy kolory zgrywające się z pozostałymi meblami i odpowiednie dla nich formy.

Do pomieszczeń minimalistycznych najlepiej wybierać proste, jednopoziomowe półki pozbawione zdobień. W aranżacjach bardziej finezyjnych postawmy na ciekawe formy łamiące symetrię.

W kuchni dobierzmy je pod kolor frontów i blatu, aby uzyskać spójną aranżację. Zwróćmy też uwagę na to, aby półka w kuchni była łatwa do czyszczenia. Najlepsze będą proste konstrukcje bez zakamarków.

W pokoju dziecięcym można zaszaleć trochę bardziej. Dobrym pomysłem jest np. zastąpienie stojącego regału całą serią półek. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dopasowania wysokości poszczególnych poziomów do własnych potrzeb i preferencji. Stworzymy w ten sposób odpowiednią przestrzeń na książki, pluszaki, gry i inne zabawki, a także umieszczone poza zasięgiem dziecka środki do pielęgnacji i wszystko to, czego maluch nie powinien ruszać bez naszego nadzoru.

W pokoju dziecka można też bardziej zabawić się kolorystyka i formą. Półki mogą być świetnym akcentem wprowadzającym żywe barwy. Dzięki nim przestrzeń się ożywi, będzie weselsza i bardziej pobudzi zmysły naszej pociechy.

Aranżacja jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego najlepiej kierować się własną estetyką, potrzebami i poczuciem stylu. W wyborze odpowiednich półek do każdego pomieszczenia pomoże szeroki asortyment sklepu Meble Focus, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments