Poprawne podłączenie awaryjnego generatora do instalacji elektrycznej zapewni nam komfort i bezpieczeństwo. Oświetlenie i urządzenia podłączone do gniazdek będą zawsze miały prąd, nawet w sytuacji awarii sieci energetycznej. Sprawdzamy jak dobrać agregat do potrzeb oraz jak poprawnie wykonać połączenia instalacyjne.
Wybieramy moc agregatu
Generator powinien posiadać każdy, kto mieszka w rejonie, gdzie często dochodzi do zaników napięcia. Dotyczy to zwłaszcza obszarów wiejskich, gdzie zasilanie rozprowadzane jest liniami napowietrznymi, które są wrażliwe na silny wiatr, spadające gałęzie, a zimą na tak zwane oblodzenie katastrofalne, które powoduje zrywanie się przewodów pod ciężarem zgromadzonego na nich lodu. Chcąc zakupić agregat dla naszego domu, musimy najpierw sprawdzić jakie mamy zapotrzebowanie na moc. Jeśli posiadamy instalację jednofazową, gdzie dostępne jest tylko napięcie 230 V, zazwyczaj wystarczy urządzenie o mocy do 5 kilowatów. Posiadając trzy fazy i dostęp do napięć 230 V oraz 400 V, moce mogą dochodzić nawet do 30 kW, jeśli mamy na przykład ogrzewanie elektryczne, bądź przepływowy podgrzewacz centralnej wody użytkowej. Możemy oczywiście zastosować słabszy generator, jednak nie będziemy mogli wtedy uruchamiać najmocniejszych odbiorników prądu.
Podłączenie urządzenia
Zgodnie z przepisami prawa, wszystkie połączenia elektryczne powinien wykonać uprawniony elektryk, który zna się na włączaniu generatorów w domową instalację. Jednak aby zaspokoić ciekawość czytelników, postaramy się opisać najważniejsze czynności. Przede wszystkim należy zastosować przekaźnik priorytetowy, tak by nie mogło być jednocześnie włączone zasilanie z agregatu oraz sieci. Bywa, że duże generatory stacjonarne są już same wyposażone w to urządzenie, jak choćby typowy agregat prądotwórczy Diesel. Wtedy prąd dostarczany do instalacji domowej najpierw podłączamy do rozdzielnicy agregatu, a elektronika już sama zadba o zabezpieczenie procesu przełączania mocy. Kolejna sprawa to zabezpieczenia. Tak jak mamy główne bezpieczniki na wejściu przewodów z sieci energetycznej, tak musimy mieć identyczną tablicę zabezpieczeń również na wyprowadzeniu kabli z samego agregatu. Przewody przesyłające moc z generatora muszą być włączone już za licznikiem energii elektrycznej, ponieważ tylko tam mamy prawo dokonać ingerencji w instalację.
Poprawny dobór mocy agregatu sprawi, że będziemy mieli możliwość uruchomienia wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, w czasie braku zasilania z sieci. Natomiast dobrze wykonane połączenia zabezpieczą nas przed możliwością porażenia prądem i pożarem, dlatego ich montaż należy bezsprzecznie powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi.