Okna – jak kupować, by nie żałować?

Okna do domu czy też mieszkania to niezwykle ważna kwestia. Mimo, że doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne jest światło dziennie w normalnym funkcjonowaniu, rzadko kiedy budując dom przywiązujemy do okien należytą uwagę. A należy podjąć tutaj wiele decyzji: czy kupić większe okna Kraków niż standardowe? Czy postawić na PCV, drewno a może aluminium? I wreszcie jakim sposobem montować okna. Każda z tych kwestii wymaga osobnych rozważań i przemyśleń.

Drewniane czy plastikowe okna Kraków?

W dobre okna należy zainwestować na początku naszej przygody z nieruchomością. Porządna stolarka okienna to oczywiście spory wydatek, ale warto brać pod uwagę fakt, że jest to najczęściej zakup na długie lata. Okna wymienia się bowiem przeważnie wtedy, gdy ulegną uszkodzeniu. Dobre okna zapewniają też odpowiednią estetykę całego budynku – zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, a co jeszcze ważniejsze, mogą przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń. Na rynku obecnie stosuje się głownie okna plastikowe, jednak w zakresie budownictwa mieszkaniowego coraz częściej pojawiają się również okna Kraków z drewna oraz z aluminium. Każde z nich mają swoje wady i zalety, choć jednego możemy być pewni.

W porównaniu do starszych typów okien wszystkie charakteryzują się sporą wytrzymałością zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i niekorzystne warunki atmosferyczne – ulewne deszcze, palące słońce czy porywisty wiatr. Okna Kraków plastikowe to wybór najbardziej klasyczny i uniwersalny – dostępnych jest niezliczona ilość modeli oraz kolorów co sprawia, że w większości wnętrz sprawdzą się świetnie. Odznaczają się również niezłą izolacyjnością cieplną.

Coraz więcej osób decyduje się na okna drewniane, które niczym nie ustępują swoim plastikowym kuzynom a w niektórych parametrach jak odporność – zaczęły je przewyższać. Hitem ostatnich miesięcy są również okna wykonane z aluminium.

Okna drewniane o współczesnym rodowodzie są bardziej od plastikowych odporne na pogodę, głownie dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji. Pod względem estetycznym lepiej sprawdzają się we wnętrzach klasycznych i zachowawczych, choć pojawiają się również w projektach industrialnych o loftowym rodowodzie. Okna ze wstawkami aluminiowymi to hit ostatnich lat – te modele to najbardziej odporne elementy stolarki okiennej, jednak ich wadą jest dużo gorszy współczynnik izolacyjności cieplnej. Stawiając na takie okna– musimy być więc gotowi na nieco wyższe rachunki! Ich zaletą jest z kolei niska waga i wyższa sztywność oraz wytrzymałość w porównaniu do innych typów okien.