budowa domu od czego zacząć

Dom to marzenie wielu, niewielu jednak ludzi odważa się spełniać swoje pragnienia. Rynek budowlany, który kręci się wokół stawiania domów, jest coraz bardziej nowoczesny. Dzięki temu można wybrać odpowiedni projekt dla całej rodziny, który jest nie tylko ciekawy, ale i praktyczny.

Od czego zacząć budowę domu – od papierów

Polska słynie z wielkiej „papierologii”. To ten etap, który powinien być przez nas w części wykonany jako pierwszy. Przede wszystkim musimy zapoznać się z obowiązującymi zasadami, które panują w danym roku. Prawo się zmienia, zwłaszcza prawo budowlane. Należy mieć na uwadze, że przepisy z poprzedniego roku mogą być już mniej istotne. Najlepszym źródłem wiedzy na ten temat jest oczywiście Internet i lokalne strony, na których widnieją informacje z zakresu budownictwa. Kiedy zapoznamy się z tą problematyczną kwestią, kolejna w kolejce jest działka.

Działka a budowa domu

Działka może sprawić nam czasami więcej kłopotów niż możemy sobie wyobrazić. Czasami zachwycamy się ciekawą działką w cichej okolicy, ale po jej zakupie może się okazać, że nie ma dociągniętych mediów – wody, prądu i ewentualnie gazu. Koszt takiego dociągnięcia może być ogromny, w zależności od źródła, a tym samym bardzo przedłużyć początki budowy. Tania działka nie musi oznaczać świetnej promocji, a pewnego rodzaju pułapkę, w którą można wpaść.

Projekt domu

Domów, a raczej ich projektów, również jest wiele na polskim rynku. Jest grupa domów bez pozwolenia. Są to tak zwane domki letniskowe, które mają powierzchnię zabudowy nie większą niż 35m2. Takie budynki są coraz chętniej wybierane, ze względu na nowoczesne wykonanie, dodatkowe zabezpieczenia przed zimnem, a także przez brak ogromnej papierologii. Można je zamówić na stronach internetowych, dopasować do swoich preferencji, a pracownicy danej firmy przyjadą i w ciągu dosłownie jednej doby, wybudują taki domek. Nie potrzeba w tym momencie żadnych fundamentów, jak w przypadku domu tradycyjnego, chociaż domek całoroczny ma swoje minusy. Dom tradycyjny jest trwalszy, budowany z cegły, lepiej ocieplony. Wymaga pozwolenia, ale jest dedykowany dużej rodzinie. Projekt domu to kolejny ważny krok. Po nim następuje wybór ekipy, pilnowanie prac i sama budowa.