Nowoczesne wnętrza - jadalnia w stylu nowoczesnym

W wystroju wnętrz wciąż króluje styl nowoczesny, a przynajmniej wnętrza nim inspirowane. Szczególnie interesującym pomieszczeniem jest tutaj jadalnia, której odpowiednie urządzenie może zapewnić nie tylko świetne wrażenia estetyczne, ale również wysoką funkcjonalność. Warto urządzić to miejsce w stylu nowoczesnym, który łączy w sobie piękno, prostotę i dużą praktyczność.

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny we wnętrzach?

Na sam początek warto przybliżyć sobie, czym właściwie jest styl nowoczesny. To zrównoważone połączenie dyscypliny i prostoty z funkcjonalnością i przestrzennością. Ten styl ceni sobie światło, dlatego często można w nim spotkać duże okna, za to rzadziej zdarzają się firanki i zasłony. Ogólnie im mniej dekoracji i dodatków, tym bliżej wzorca. Kolorystyka powinna być stonowana, ponownie funkcjonuje tutaj zasada „im mniej, tym lepiej”. Podobnie raczej unika się stosowania wzorzystych tapet lub wyraźnych słojów na panelach. Można za to eksperymentować z klasycznymi materiałami: szkłem, marmurem lub granitem.

Styl nowoczesny można rozbić na kilka podkategorii. Te najpopularniejsze to minimalizm, styl skandynawski i futurystyczny. W minimalizmie należy najmocniej zaakcentować zasadę „mniej znaczy więcej”. Z kolei styl skandynawski bazuje na naturalnych kolorach i materiałach. Często można się w nim spotkać z użyciem drewna, np. jako nóżki krzeseł do jadalni. Za to styl futurystyczny to przede wszystkim niebanalne i odważne kształty. Warto o tym wiedzieć przed planowaniem wyglądu swojego wnętrza i wybrać idealną odmianę stylu nowoczesnego dla siebie.

Jakie krzesła pasują do stylu nowoczesnego?

Wybierając nowoczesne krzesła do jadalni, należy zwrócić uwagę na ich kolorystykę, która powinna być klasyczna i stonowana. Najlepiej postawić na czerń lub odcień szarości, ewentualnie beż. Warto także przyjrzeć się bliżej materiałowi, z jakiego są wykonane krzesła do jadalni. Często w stylu nowoczesnym spotyka się połączenie stali i tworzywa sztucznego. Jeśli jednak wolisz postawić na wygodę, możesz zdecydować się na obicie z ekoskóry, a nawet tkaniny. Czasem możesz spotkać się ze stosowaniem elementów drewnianych, jednak powinny one ograniczyć się do nóżek mebla. W nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzą się krzesła bez podłokietników, o opływowym kształcie i wyprofilowanych oparciach. Najczęściej stoją one na czterech nogach nieprostopadłych do podłogi lub jednej metalowej nóżce wygiętej w niebanalny sposób. Szukając inspiracji, warto sprawdzić strony sklepów meblowych, np. przejrzeć nowoczesne krzesła do jadalni Vokato. Możesz również zajrzeć na strony prezentujące wnętrza w stylu nowoczesnym lub przejrzeć katalogi.

Na co zwrócić uwagę kupując krzesła do jadalni?

Kupując krzesła do jadalni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość ich wykonania i stabilność. Dobre krzesło nie powinno ślizgać się po podłodze ani trząść. Wszystkie nóżki powinny być tej samej długości, by uniknąć chybotania się mebla. Warto zwrócić uwagę na oparcie, które powinno być odpowiednio wyprofilowane, by zapewniało kręgosłupowi solidne podparcie. W skrócie dobre krzesło do jadalni musi być ergonomiczne i stać pewnie na podłożu. Jego wysokość powinna być dostosowana do wysokości stołu. Oprócz tego krzesło do jadalni powinno być lekkie i mobilne, dzięki czemu przestawienie go nie będzie stanowiło żadnego problemu. O jakości krzesła świadczy również możliwość jego łatwego czyszczenia. Jadalnia to miejsce, w którym często coś się brudzi, więc dobrze, by pokrowiec na krzesło nadawał się do prania lub by można było przetrzeć mebel wilgotną szmatką z odpowiednim środkiem czyszczącym.

Dobierając krzesła w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na komfort siedzenia, stabilność, mobilność i łatwość czyszczenia. Dopiero po takiej wstępnej selekcji warto wybierać idealne krzesła do nowoczesnej jadalni. Styl to nie wszystko, jednak znalezienie dobrych, nowoczesnych mebli jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy poświęcić na to nieco czasu i wysiłku.