montaż drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne, czyli drzwi do pokoju, kuchni i łazienki wymieniamy tylko wtedy, gdy bardzo tego potrzebujemy. Problemem mogą być skrzydła uszkodzone przez szczeniaki, psy, mogą być w ogóle, niechcący uszkodzone drzwi. Dlatego warto nauczyć się montować drzwi wewnętrzne, w momencie kiedy musimy wymienić tylko skrzydło, a nie całość wraz z framugą.

Drzwi wewnętrzne

Kupno drzwi wewnętrznych może nie być wcale tak kłopotliwym, jak nam się wydaje. Większość supermarketów budowlanych sprzedaje całość związaną z montażem. Na tę całość wchodzi: ościeżnica, śruby, klamka i samo skrzydło, nierzadko także judasz, na który trzeba wykręcić odpowiedniej wielkości dziurę. Czasami karta gwarancyjna, dotycząca drzwi, może nie obejmować szkód, wywołanych przez własnoręczne zajęcie się montażem. Niemniej jednak może być tak, że ekipa remontowa ma przerażające nas ceny, które nie obejmują na przykład koniecznego wykończenia. W tym momencie możemy pomyśleć o pomocy z zewnątrz – być może mamy sąsiada znającego się na rzeczy, który pomoże na przykład przy nieszczęsnym wykończeniu? Pomysłów może być wiele, ale przede wszystkim pamiętajmy, że wymiana i montaż drzwi wewnętrznych może być trudnym zadaniem dla osoby robiącej to w pojedynkę. Kiedy jednak zdecydujemy się na drzwi, należy dokładnie wymierzyć miejsce, w których staną – wysokość i szerokość, a także wybrać skrzydło otwierane na lewą lub prawą stronę. To może być bardzo istotne w małych, niewielkich pomieszczeniach.

Montaż drzwi wewnętrznych w domu i bloku

Są jeszcze inne modele drzwi, nie tylko tradycyjne. Można zakupić równie dobrze drzwi harmonijkowe lub przesuwne, dzięki czemu nie musimy aż tak trudzić się z późniejszymi porządkami okołodrzwiowymi. Jednak najlepsze są drzwi tradycyjne – nie są tak mało wytrzymałe, jak te wymienione przed chwilą drzwi harmonijkowe. Należy pamiętać o tym, że ościeżnica musi być dokładnie i równo przytwierdzona do ścian, przez co drzwi nie mogą się osuwać. Inaczej możemy mieć problem w późniejszym czasie. Po montażu przez ekipę, warto sprawdzić, jak otwierają się drzwi, by zawczasu dokręcić lub poluzować zawiasy. To bardzo ważne – można też zrobić test kartki. Jeżeli kartka wsuwa się i wysuwa bez oporu, może to oznaczać, że zawiasy są za słabo dokręcone.