Montaż anten satelitarnych – dlaczego warto powierzyć to specjalistom

Anteny satelitarne widoczne na balkonach bloków mieszkalnych i w oknach domów jednorodzinnych nikogo już nie dziwią. Są wręcz stałym elementem krajobrazu osiedli. Każdy z nas chce mieć jak najlepszy sygnał podczas oglądania swoich ulubionych programów, seriali czy kanałów kulinarnych i sportowych. Obecnie dobrej jakości anteny satelitarne można nabyć w niemal każdym sklepie z elektroniką. Jednak to nie ich zakup budzi wątpliwości, a montaż. Jak zabrać się za montowanie anten satelitarnych, co można zepsuć podczas tego procesu i czy naprawdę warto powierzyć to profesjonalistom?

Jak montuje się anteny satelitarne?

Przede wszystkim zazwyczaj jest to praca na wysokościach, dlatego należy dokładnie zadbać o bezpieczeństwo swoje jak i sprzętu (który może spaść na ludzi znajdujących się na dole i wyrządzić sporo krzywdy). Do zamontowania anteny satelitarnej niezbędne będą: wiertarka udarowa; wiertła dobrane do podłoża; klucz nasadowy 13; młotek; marker; poziomica; nóż tapicerski; paski zaciskowe – tz. zipy; uchwyty kabla typu flop. Dodatkowo należy dobrać odpowiednie elementy podtrzymujące antenę: wtyków, przewodów, kabli, uchwytów do anteny (w zależności od miejsca montażu mogą podtrzymywać antenę od dołu, od boku, od góry).

Pierwszym etapem jest wybór miejsca montażu, które zaznaczamy markerem. W tym miejscu wiercimy dziury, w których umieszczamy kołki. Następnie przystępujemy do jednego z najważniejszym momentów, czyli zawieszenia wysięgnika i uchwytu, na którym zamocujemy czaszę. Te elementy muszą zostać zamontowanie bardzo precyzyjnie i równo, dlatego bardzo pomocna będzie poziomica. Antenę złożoną zgodnie z zamieszczoną instrukcją umieszczamy na uchwycie dokładnie przykręcając śrubki (tak, aby móc delikatnie manipulować anteną na boki). Kolejnym etapem jest ustawienie kontu elewacji na podziałce (konkretnego dla różnych rejonów Polski). Kolejnym etapem jest przymocowanie kabli do konwertera i wprowadzenie ich do budynku.

Czy można samodzielnie zamontować antenę satelitarną?

Można, ale czy warto? Nie jest to tak łatwe przedsięwzięcie jak może się wydawać i wymaga ogromnej wiedzy technicznej oraz posiadania niezbędnych narzędzi. Ponadto sam wybór anteny i łączników, uchwytów, a także decyzja co do miejsca montażu anteny wymaga wiedza i doświadczenia. Z racji, że często antenę montuje się na dachu – jest to niebezpieczna praca wymagająca skupienia i wykwalifikowania. Naszym zdaniem zdecydowanie warto powierzyć montaż anten satelitarnych profesjonalistom, którzy wykonają swoją pracę w kilka minut i będziemy mieć pewność, że wszystko zostało wykonane poprawnie.