niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaWnętrzaMieszkanie z dużą ilością zieleni - jak je urządzić

Mieszkanie z dużą ilością zieleni – jak je urządzić

W dobie minimalizmu i gonitwy za stylowymi, ale często surowymi, wnętrzami, nabywcy nowych mieszkań i domów często zapominają o dodaniu do dekoracji roślin. Wielu z nich ma przed oczyma obrazy słabych paprotek lub niewielkich roślin doniczkowych, które raczej przeszkadzały w domach niż je ozdabiały; inni twierdzą, że nie są w stanie utrzymać żadnych roślin w mieszkaniu, ponieważ nie potrafią dbać o kwiaty. Nic bardziej mylnego: możliwości, jakie dają rośliny użytkowe czy sukulenty, są nieprzecenione i idealnie wpasują się w każde pomieszczenie, a jednocześnie nie zabiorą drogocennego czasu.


Dlaczego warto postawić na zieleń?


Nawet niewielkie rośliny pięknie prezentować będą się w surowych pomieszczeniach, niezależnie od ich poziomu nasłonecznienia i oświetlenia. Przełamanie częstych połączeń bieli, czerni czy szarości z zielenią doda pokojom energii, lekkości i świeżości. Dodatkowo, rośliny odpowiadać będą za oczyszczanie powietrza z toksyn i promieniowania wytwarzanego przez urządzenia elektryczne. Powietrze będzie wyraźnie czystsze i nawilżone, co ma szczególne znaczenie przy ludzkiej walce z zanieczyszczeniami i smogiem, obecnym już nie tylko w dużych miastach.


Sukulenty w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

 

Sukulenty to najlepsi, zieloni przyjaciele osób, które nie mają czasu lub zapędów florystycznych i nie potrafią lub nie chcą zajmować się roślinnością we własnym domu. Sukulenty potrafią wytrzymać brak opieki i magazynują w sobie wodę dostatecznie długo, by przetrwać okresy bez podlewania bez uszczerbku na wyglądzie. Do takich roślin zaliczyć można na przykład popularne kaktusy, które często stają się pierwszym wyborem dla tych, którzy chcą mieć w domu rośliny, ale się na nich nie znają lub cierpią na chroniczny brak czasu. Innym, ciekawym sukulentem, którego obecność warto rozważyć w domu, jest aloes (który z powodzeniem może być także rośliną użytkową – sok z jego liści wykorzystywany jest w kosmetyce oraz medycynie przy gojeniu się ran i leczeniu alergii).

 

Rośliny użytkowe w Twoim domu

 

Coraz popularniejszą opcją na utrzymanie roślinności w domu jest hodowanie roślin użytkowych, które mogą być nie tylko ciekawą dekoracją (najczęściej w kuchni), ale służyć także do innych celów: jako zioła w kuchni, domowe lekarstwa czy uzupełnienie kosmetyków. Rośliny, które najczęściej można spotkać w domu, to między innymi mięta, tymianek, rozmaryn, lawenda, szałwia czy szczypiorek. Odpowiednio utrzymane rośliny mogą służyć nawet przez kilka lat, a dodatkowo regularne nasłonecznienie kuchennego parapetu sprawi, że będą cieszyły oko przez długi czas.

 

Czy to wszystko?

 

Istnieje także sporo odmian roślin, które potrzebują nie tylko światła czy podlewania, ale i opieki. Eksperci platformy obido.pl w samych superlatywach wypowiadają się, na przykład, o popularnym storczyku:
„to kwiat, który niewątpliwie stanowi piękną ozdobę mieszkania. Jest on za to dość wymagający — jednak za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy nam się częstym kwitnięciem i ładnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza.” – czytamy na blogu obido.pl.

Artykuł powstał przy współpracy z obido – największą platformą klientów rynku pierwotnego, na której znajdziesz oferty mieszkań we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments