poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiŁuparka do drewna – jaką wybrać?

Łuparka do drewna – jaką wybrać?

Łuparka to niezwykle przydatne urządzenie, gdy chcemy pociąć drewno. Jest w stanie zastąpić nie tylko siekierę, ale i piłę. Za pomocą łuparki można błyskawicznie przygotować drewno na opał. Jakie narzędzie tego typu jednak wybrać?

Używanie siekiery do rozłupywania drewna jest pracochłonne i bardzo męczące. Wie to doskonale każdy, kto wykonywał taką pracę. Z pomocą przychodzi jednak łuparka do drewna. Dzięki niej przygotujemy bez większego wysiłku nawet dużą ilość drewna do kominka lub pieca opałowego. Inwestycja w takie narzędzie jak najbardziej się opłaca, nawet jeśli oznacza to wydatek dużo wyższy niż przy zakupie siekiery. Zanim jednak wybierzemy konkretny model łuparki, należy się zastanowić, jakiego urządzenia tak naprawdę potrzebujemy i jaki rodzaj drewna będziemy rozcinali. Mając taką wiedzę, będziemy mogli łatwiej podjąć decyzję o wyborze łuparki i szybko zorientujemy się, jakie jej funkcje i parametry są dla nas najważniejsze. Zanim jednak przejdziemy do zakupu łuparki, warto nieco przybliżyć to narzędzie.  

Kilka słów o łuparce

Na rynku można znaleźć różne rodzaje łuparek. Podstawowy podział to łuparki hydrauliczne i świdrowe. Pierwsze z nich posiadają silnik elektryczny, czasami – spalinowy, a do tego mają pompę z tłokiem, zatrzaski i ramię.  Modele z silnikami elektrycznymi w zupełności wystarczą do domowego użytku i mogą być zasilane zarówno napięciem 230 V, jak i 400 V. Łuparki spalinowe są dużo mocniejsze i łatwo radzą sobie z rozłupywaniem nawet dość dużych kawałków drewna. Takich modeli używa się przeważnie przy dużej ilości drewna. Jednak takie urządzenie musi być poddawane regularnym przeglądom i konserwacji. W łuparkach hydraulicznych drewno jest rozłupywane w wyniku dociśnięcia go do klina

Łuparka świdrowa jest oczywiście dużo lżejsza. Tutaj elementem roboczym jest świder, który jednocześnie spełnia funkcję klina. Kluczową kwestią są zatem odpowiednio dobrane świdry do drewna, do czego jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu.

Bez względu na to, jaki rodzaj łuparki jest użytkowany, operator powinien pamiętać o kwestiach BHP. Aby wyeliminować duży hałas, trzeba używać ochronnika słuchu, a do tego okularów ochronnych. Przydadzą się również solidne buty i rękawice ochronne. Należy zachować dużą ostrożność w czasie łupania drewna i wykonywać je pojedynczo. Na marginesie można dodać, że najłatwiej łupie się drewno świeżo ścięte.

Kupujemy łuparkę – na co zwrócić uwagę?

Jakie parametry są istotne w przypadku łuparki do drewna? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na siłę nacisku. Im większa siła, tym lepiej narzędzie poradzi sobie z łupaniem tak twardego drzewa, jak na przykład jesion czy dąb. Gdy natomiast ograniczamy się do łupania sosny czy brzozy, można wybrać model łuparki o mniejszej sile. Jeśli szukamy narzędzia elektrycznego, powinniśmy sprawdzić, jakim napięciem może być zasilana dana łuparka. Nie zawsze przecież dostępne jest 400 V. Przy okazji należy zwrócić uwagę na długość przewodu zasilającego. Zbyt krótki to kłopot i konieczność użycia dobrej klasy przedłużacza, co może oznaczać dodatkowy wydatek.

Jeśli zamierzamy rozłupywać większe kawałki drewna, ważny będzie duży maksymalny rozmiar łupanego materiału. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki mamy piec. Nie można również bagatelizować wagi łuparki. Zbyt ciężkie urządzenie, a tym samym duże, może być kłopotliwe przy przenoszeniu i wygospodarowaniu przestrzeni do przechowywania. Jednak łuparka nie może być zbyt lekka, ponieważ nie będzie stabilna.

Łuparki nie należą do cichych urządzeń, ale niektóre z nich są wyjątkowo hałaśliwe. Na to również należy zwrócić uwagę. Praca w zbyt dużym hałasie nie jest ani komfortowa, ani bezpieczna dla zdrowia, więc wymaga używania stoperów. Jeśli zależy nam na wygodniejszej obsłudze łuparki, warto wybrać model poziomy, przy którym nie trzeba się schylać. Z drugiej strony model pionowy pozwala rozłupywać dłuższe kłody. Trzeba zatem się zastanowić, na czym nam najbardziej zależy przy użytkowaniu łuparki.

Wybieramy świder do łuparki

Wróćmy na koniec jeszcze do łuparki świdrowej, ponieważ to bardzo popularny typ urządzeń do rozłupywania drewna. Kluczowym elementem takich łuparek są świdry, czyli spiralne wiertła do drewna. Charakterystyczna dla nich jest budowa z jednym zwojem oraz jeden rowek do odprowadzania wiórów z otworu w drewnie. Łuparka świdrowa posiada dodatkowo stół roboczy i łożysko z wałkiem. Taka łuparka wykorzystuje ruch obrotowy świdra. Ten należy dobrać, biorąc pod uwagę wielkość rozłupywanych kawałków drewna. Średnica świdra waha się najczęściej od 60 (do drewna o średnicy 20 cm) do 100 mm (do drewna o średnicy powyżej 40 cm). Przy najgrubszych kłodach można montować świdry o średnicy nawet 170 mm.

Jeśli dobierzemy łuparkę rzeczywiście do naszych potrzeb i do rodzaju łupanego drewna, urządzenie sprawdzi się doskonale – przyspieszy i ułatwi pracę, a do tego pozwoli unikać dużego zmęczenia.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments