Drzewko brzoskwiniowe w przydomowym ogrodzie to dobry pomysł na urozmaicenie plonów i dodanie nieco egzotycznego charakteru naszej zielonej, przydomowej przestrzeni. Jakie składniki odżywcze posiada owoc brzoskwini i dlaczego warto postawić na brzoskwinię Harnaś? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Smaczne i zdrowe owoce
Owoce brzoskwini są bardzo popularne w naszym kraju. Trudno się im oprzeć zwłaszcza w sezonie, kiedy brzoskwinie kuszą swoim wyglądem i fenomenalnie smakują. Uprawa drzewek brzoskwiniowych jest możliwa również w naszej strefie klimatycznej, dlatego warto rozważyć posadzenie jednego lub kilku drzewek, aby w sezonie móc cieszyć się smacznym, zdrowym i świeżym plonem. Świeże owoce brzoskwini zawierają wiele cennych składników odżywczych. Jak inne owoce, są bogate w błonnik, a ponadto zawierają między innymi witaminy A, C, E oraz K, a także potas czy fosfor. Znajdziemy w nich także witaminy z grupy B, a także wiele wody, dlatego te piękne, krągłe owoce są też idealnym uzupełniającym źródłem nawodnienia organizmu w ciepłe dni. Ważną informacją dla osób dbających o linię może być też fakt, że owoce brzoskwini nie mają wielu kalorii (ok. 39 kcal w 100 gramach).
Z Kanady do polskich ogródków i sadów
Jedną z popularniejszych odmian tego smacznego owocu jest brzoskwinia Harnaś. Posiada ona kanadyjski rodowód. Jest odmianą dającą obfite plony, jednak jak to ma miejsce w przypadku każdej odmiany brzoskwini, należy zapewnić jej odpowiednie warunku wzrostu. Owoce tej odmiany są średniej wielkości – do ok. 130 gramów i charakteryzują się dużą soczystością oraz kwaskowato-słodkim smakiem. Żółty miąższ dobrze odchodzi od pestki, a skórka jest żółta i omszała, z intensywnym czerwonym rumieńcem (marmurkowo-kropkowanym). Zbiór owoców tej odmiany następuje zazwyczaj w pierwszej połowie sierpnia i jest bardzo obfity.
Dobre warunki, czyli jakie?
Jak już wspomniano, uprawa brzoskwini jest możliwa w naszych warunkach klimatycznych, jednak drzewku należy zapewnić odpowiednie stanowisko, podłoże, a także regularnie ją przycinać. Najlepiej posadzić brzoskwinię na stanowisku nasłonecznionym i zacisznym. Idealnym miejsce będzie na przykład tył domu od strony południowej. Jeśli chodzi i podłoże, brzoskwinia Harnaś preferuje żyzne, nieco wilgotne i kwaśne podłoże. Jeśli chcemy cieszyć się obfitymi plonami, nie możemy zapominać o regularnym cięciu drzewka. Ta odmiana brzoskwini należy do dość wytrzymałych, dobrze znosi temperatury do -23 stopni Celcjusza. Harnaś to z pewnością dobry wybór w cieplejszych rejonach naszego kraju (Dolny Śląsk czy Wielkopolska).