Jakie zastosowanie mają nity zamknięte szczelne.

Nitowanie to jedno z najczęściej stosowanych połączeń, gdy konieczne jest przymocowanie do siebie metalowych elementów konstrukcyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że nity mogą być zarówno zamknięte, jak i otwarte. Czym charakteryzuje się wersja szczelna?

Co to jest nitowanie?

Nitowanie jest to nierozłączne oraz pośrednie połączenie mechaniczne, które wykonuje się przy pomocy nitów. Jak już pisaliśmy we wstępie, w ten sposób najczęściej łączy się metalowe elementy konstrukcyjne, blachy czy taśmowniki. To również metoda na przymocowanie różnych części maszyn.

Wyróżnia się nitowanie zwykłe, rurkowe oraz kryte. W pierwszym przypadku zakończenie nitu (czyli tzw. łeb), jest widoczne, znajduje się ponad powierzchnią części, które są łączone. Odwrotnością jest nitowanie kryte – wtedy nity są tak mocowane, aby znaleźć się równo z powierzchnia elementów. Zwykle jednak unika się tego rozwiązania, ponieważ jest mniej wytrzymałe.

Charakterystyka nitów szczelnych

Nity posiadają podobną budowę. W wersji podstawowej składają się z główki oraz z trzonu (nazywanego również szyjką). Natomiast nity szczelne charakteryzują się tym, że części łączone przy ich pomocy zachowują swoją szczelność. Dlatego najczęściej wykorzystywane są przy specjalistycznych, zaawansowanych pracach.

Nity szczelne (zamknięte) znajdziesz w sklepie www.incop.pl, gdzie możesz sprawdzić ich parametry. Możesz zakupić nity aluminiowe, aluminiowo-stalowe, aluminiowo-nierdzewne, stalowe oraz nierdzewne. Przykładowo, w nitach aluminiowo-stalowych gwóźdź jest ze stali, a korpus z aluminium. Natomiast gdy połączenie wykonywane jest w konstrukcji narażonej na działanie wilgoci, zwykle stosuje się narzędzia ze stali nierdzewnej, która są w większym stopniu odporne na korozję.

Zastosowanie nitownic

Bez względu na to, czy nitowanie odbywa się w warunkach domowych, czy przemysłowych, do tego zadania używa się specjalistycznych narzędzi, które ułatwiają wykonywanie połączeń. Są one bardziej dokładne, stosują większą siłę, dzięki czemu nity szczelne lepiej spełniają swoją funkcję. A jakie mogą być nitownice?

Najprostsze i najtańsze to nitownice ręczne, zwykle znajdujące zastosowanie w przypadku majsterkowiczów. Aby z nich skorzystać, konieczne jest użycie siły fizycznej. Mają jednak jedną, zasadniczą zaletę. Są lekkie, nieduże i poręczne, dzięki czemu nitowanie można wykonywać w każdych warunkach, nawet na konstrukcjach przestrzennych.

Przez profesjonalistów jednak częściej stosowane są nitownice akumulatorowe. Usprawniają one pracę, dzięki czemu jest bardziej efektywna, a jednocześnie nadal zachowują swoją funkcjonalność i wygodę.

Najdroższe, wykorzystywane głównie na budowach i w przemyśle, są nitownice pneumatyczne, które cechuje duża energia zaciskowa. Dzięki nim praca wykonywana jest szybciej, nie trzeba przytrzymywać nitu. Wymagają jednak dodatkowego osprzętu, przez co ich wykorzystanie jest ograniczone.