Charakterystyka budowy domów drewnianych

Domy drewniane od lat zachwycają swoim wyglądem i jakością wykonania. Jednak pewnie niewiele osób wie, jak przebiega proces budowy takiego domu i jakimi zaletami oraz wadami się cechuje.

Z budownictwem drewnianym wciąż wiąże się spora liczba mitów, które są podtrzymywane od pierwszych lat rozwoju tej gałęzi budownictwa – przeciwnicy robią wszystko, by skutecznie zniechęcić potencjalnych odbiorców do nie. Czy ich działania są słuszne?

 

Rola architekta przy budowie domów drewnianych

Do głównych zalet domów drewnianych należą elastyczność, dostępność materiałów oraz szybkość budowy. Jako że do ich budowania wykorzystuje się wysokiej jakości drewno, a także gotowe surowce typu stal, kamień, cegła, nie potrzebują one specjalistycznej obróbki technicznej, aby podtrzymywały ściany czy stropy. Dlatego, w przeciwieństwie do domów w technologii tradycyjnej, architekci przygotowujący projekt domu drewnianego mają większą swobodę przy ustalaniu wymiarów pomieszczeń czy szkicowaniu nietypowych konstrukcji, np. tarasów czy antresoli.

Sporym minusem jest to, że musi przez cały czas pamiętać o uwzględnianiu w swoich projektach pewnych sztywnych wymogów dotyczących izolacji termicznej oraz standardów energetycznych. Jednak to właśnie w domach drewnianych częściej można znaleźć różnego rodzaju innowacje, często decydujące o tym, czy budynek można uznać za pasywny czy nie (zachęcam do obejrzenia projektów domów drewnianych http://www.altbud-domy.pl/domy-drewniane). A szkielet drewniany wbrew pozorom świetnie radzi sobie z rozwiązaniami energooszczędnymi. Ogrzewanie podłogowe, wentylacja z rekuperacją, pompy ciepła będą zdatne do użytku w takim samym stopniu intensywności, co w domach murowanych.

 

Przewodzenie ciepła w domach drewnianych

Dobra akustyka i kumulowanie ciepła wewnątrz to kolejne atuty przemawiające za budową domów drewnianych. Chociaż prawdą jest, że taki dom ma tendencję do szybkiego wychładzania się po wyłączeniu systemu grzewczego, to jednak fakt, że gromadzi i zatrzymuje je na dłużej w pomieszczeniach przemawia ostatecznie na jego korzyść. Nic więc dziwnego, że spora ilość domków letniskowych, z których korzysta się sezonowo, budowana jest z drewna. Surowiec ten doskonale przewodzi ciepło, a gdy wzmocni się je kilkoma warstwami materiałów izolacyjnych, w rezultacie nasz dom będzie stanowił szczelną ochronę w chłodniejsze dni.