sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiJakie są najpopularniejsze zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Jakie są najpopularniejsze zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Od rodzaju i jakości stosowanych zabezpieczeń przed pożarem w dużej mierze zależy bezpieczeństwo osób przebywających na terenie konkretnego budynku. Już na etapie budowy można przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, o czym wiele osób wciąż zapomina. Jakie są najpopularniejsze rodzaje stosowanych zabezpieczeń i na które z nich warto się zdecydować?

O bezpieczeństwo swoje i osób bliskich należy dbać nie tylko w domowym zaciszu, ale też w miejscu pracy. Każdy budynek powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia, w tym instrukcję bezpieczeństwa pożarowego (wykaz budynków objętych obowiązkiem posiadania takiej instrukcji można znaleźć w stosownych przepisach prawnych).

Jakie są rodzaje zabezpieczeń przed pożarem?

O odpowiedni poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego można dbać na dwa sposoby. Po pierwsze, warto zainwestować już na etapie budowy konkretnego budynku w bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. To właśnie dzięki nim, nawet gdy ogień się pojawi, to pożar będzie rozwijał się zdecydowanie wolniej, niż gdyby zastosowano inne materiały budowlane. Kolejny ważny aspekt, to aktywne zabezpieczenia przed pożarem. Można w tym przypadku wskazać na urządzenia sygnalizujące pojawienie się dymu, czy też sprzęt służący do szybkiego ugaszenia pożaru, który powinien być dostępny w każdym budynku użyteczności publicznej i w każdym zakładzie pracy, a jego pracownicy powinny zostać przeszkoleni między innymi z obsługi gaśnic.

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Ten rodzaj zabezpieczeń powinien być zaplanowany odpowiednio wcześniej, czyli już podczas budowy konkretnego obiektu. Na czym polega bierna ochrona przed pożarem? Chodzi między innymi o to, by zastosować takie materiały budowlane i konstrukcyjne, które w przypadku pojawienia się zarzewia ognia spowodują ograniczenie strat. Można wykorzystać w tym celu drzwi i bramy przeciwpożarowe czy specjalistyczne przegrody. Warto także zadbać o to, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć przewody wentylacyjne. Do środków biernej ochrony przed pożarem zaliczają się także wszelkiej maści impregnaty ognioodporne. Lista możliwych do zastosowania produktów jest bardzo długa, warto zdecydować się na te wysokiej klasy, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Czynne zabezpieczenia przed pożarem

Oprócz biernej ochrony należy także stosować środki zaliczane do ochrony aktywnej. W tym miejscu szczególną uwagę zwrócić należy na wszelkie urządzenia, dzięki którym szybko można wykryć zaczynający się pożar. Istotną rolę odgrywają czujki alarmowe, które uaktywniają się, gdy w pomieszczeniu wzrośnie stężenie dymu. Aktywne zabezpieczenia przeciwpożarowe to także wszelkiej maści urządzenia gaśnicze, które powinny być na obowiązkowym wyposażeniu każdego budynku. W zależności od obowiązujących przepisów niezbędna jest gaśnica lub hydrant. Pamiętać należy o tym, aby gaśnice miały ważne przeglądy techniczne, bez nich urządzenie w razie konieczności użycia może okazać się niesprawne.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments