Podczas budowy domu staramy się zapanować niemal nad wszystkim. Gdy wnętrze jest już otynkowane, a podłogi ułożone, my zaczynamy myśleć nad dodatkami, które będą spójne z naszą pierwotną koncepcją. Kiedy elewacja jest już gotowa, zastanawiamy się nad jej upiększeniem w postaci lamp na elewację. Ogród przed budynkiem może być oczywiście wizytówką naszego miejsca zamieszkania, jednak bez odpowiedniego oświetlenia będzie zachwycał tylko za dnia. Jakie lampy zewnętrzne więc wybrać, by nie tylko uwydatniły zalety ogrodu, ale również całego domu?

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie elewacji budynku?

Jeśli dom powstaje od samego początku naszymi rękami, to my sami odpowiadamy za jego wystrój. Chcąc zauroczyć wszystkich przechodniów od samego początku, przede wszystkim musimy skupić się na wyborze odpowiednich dodatków na elewację budynku. Nasi goście będą zwracali uwagę nie tylko na otaczający dom ogród lub podjazd, ale również na same lampy zewnętrzne.

Kupując lampy na elewację musimy kierować się przede wszystkim dwoma czynnikami. Pierwszy z nich to dopasowanie do budynku, a drugi – funkcjonalność. Charakter lamp musi odpowiadać temu, co widoczne jest na elewacji. Kolor lampy zewnętrznej nie może zbytnio odbiegać od koloru ścian, a wielkość lampy nie powinna przytłaczać całości domu. Funkcjonalność buduje dużo więcej składowych. Lampy powinny zaczynać świecić późnym wieczorem, a gasnąć wraz ze wschodem słońca. Ważne jest więc, by pobór energii był na niskim poziomie. Właśnie z tego względu zalecamy, by kupować lampy zewnętrzne LED, lub lampy solarne. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić dużo energii, nawet jeśli przed wyjściem do pracy zapomnimy zgasić całości oświetlenia zewnętrznego.

Równie ważnym czynnikiem jest także stopień wodoszczelności. Im wyższy, tym mniejsze prawdopodobieństwo licznych zwarć, a co za tym idzie, zniszczenia oświetlenia na terenie całego domu. Dla tych, którzy nie przepadają za ciągłym zapalaniem i gaszeniem oświetlenia na zewnątrz, polecamy lampy z czujnikiem ruchu. Pozwolą zaoszczędzić czas, który tracimy na włączaniu i wyłączaniu lamp oraz ustrzegą zapominalskich przed ciągłym nie gaszeniem oświetlenia.


Kinkiet zewnętrzny Kaja K-5006A w czarnym kolorze to tradycyjna lampa ścienna. Wygląda niezwykle elegancko i stylowo.

Kinkiet LED Solarny Nairobi z Czujnikiem Ruchu PIR to propozycja dla osób, które szukają energooszczędnego oświetlenia na elewację budynku w nowoczesnym stylu.

Co jest ważne podczas wyboru lamp zewnętrznych – Podsumowanie

  • żywotność – lampy na elewację powinny służyć nam dużo dłużej niż oświetlenie wewnętrzne. Wymieniamy je dużo rzadziej, dlatego warto wybrać oświetlenie LED, które posłuży nam nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin,
  • wodoszczelność – im wyższe IP, tym lepiej. Nasze bezpieczeństwo zależy właśnie od klasy szczelności lampy,
  • dbanie o środowisko – decydując się na zakup lamp solarnych, które czerpią energię ze słońca, dbamy przede wszystkim o środowisko,
  • wygląd – nie powinien nadmiernie odbiegać od koloru elewacji,
  • funkcjonalność – każdy dodatek jest na wagę złota. Panel słoneczny oraz czujnik ruchu to najbardziej pożądane funkcje w oświetleniu zewnętrznym.

Lampy ścienne Fulton O572WL-L6B od Maytoni wyróżnia światło kierowane w górę i w dół. To idealny wybór jako lampa na elewację, która zapewnia niesamowity efekt na ścianie budynku.

 

Dobranie odpowiedniego oświetlenia na elewację wymaga przede wszystkim roztropności. Należy dobrze przemyśleć swój zakup, by po zawieszeniu lampy nie żałować swojej decyzji. Kupujmy więc lampy zewnętrzne u autoryzowanych dystrybutorów oświetlenia LED, ponieważ jest to inwestycja na lata, która będzie służyć nam przez długi czas.