Wiele budynków w Polsce jest zabytkowych, dlatego decydując się na ich remont trzeba dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić elewacji czy też konstrukcji. Nie inaczej jest w przypadku zabytkowych urzędów miasta. Dlatego w dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak zaplanować i przeprowadzić ich remont, aby można było uzyskać wyjątkowe efekty. Oczywiście niezbędny jest odpowiedni sprzęt i tu przydadzą się podnośniki teleskopowe.

Wykonanie dokumentacji projektowej

Każdy remont zabytkowych budynków musi poprzedzać wykonanie dokumentacji projektowej. Otóż powinna być ona zatwierdzona przez konserwatora zabytków i tylko wtedy można uzyskać zgodę na przeprowadzenie remontu. Należy dokładnie zaplanować, co będzie obejmował remont. Ponadto nawet przy remoncie elewacji konieczne jest wykonanie zabezpieczeń przeciwwilgociowych przyziemia. Następnie koniecznie należy dobrać odpowiednie materiały, które będą trwałe i odporne na uszkodzenia, a także dobrać właściwy tynk renowacyjny.

Sprzęt to podstawa

Decydując się na remont elewacji trzeba uważać, by nie uszkodzić tynku. Dlatego zamiast wyboru rusztowań, warto zdecydować się na podnośniki teleskopowe. Mają duży wysięg i można dzięki nim dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Ramię jest zakończone platformą roboczą, zabezpieczoną barierkami. W ten sposób można również w szybki i łatwy sposób transportować materiały budowlane w sytuacji, gdy używa się przy renowacji np. rusztowań przestrzennych. Oczywiście konieczne jest skorzystanie z usług wykwalifikowanego operatora podnośnika teleskopowego – Warszawa jest miastem, gdzie wiele inwestycji związanych z remontami, starych kamienic wykonywanych jest z użyciem sprzętu, który pozwala ograniczyć możliwość osypywania się gzymsów. Podnośniki teleskopowe gwarantują bezpieczeństwo wykonywanej pracy w każdych warunkach. Do pracy na zewnątrz sprawdzą się rzecz jasna spalinowe. Warto wybrać wynajem, w ramach którego dostępna jest także obsługa serwisowa.

Remont elewacji czas zacząć

Po ocenie stanu starych tynków można przejść do ich skuwania. W wielu przypadkach konieczne jest usunięcie ich bardzo dużej ilości, gdyż stan techniczny jest naprawdę zły. Po usunięciu należy wzmocnić mury, a wszystkie puste fugi pomiędzy cegłami wypełnić wapienno-cementową zaprawą. Oczywiście nie można również zapomnieć o starannym oczyszczeniu całej powierzchni murów ceglanych. Aby zwiększyć przyczepność pomiędzy nowym, a starym podłożem tynkarskim konieczne jest zastosowanie warstwy sczepnej zaprawy. Dopiero wtedy można przejść do następnego etapu, a dokładnie do otynkowania ściany tynkiem wapienno-cementowym. W tym przypadku bardzo ważne jest samo uziarnienie tynku, który powinien zawierać dodatki hydrofobowe. Również niezwykle ważny jest sposób nakładania, który powinien być zacierany na ostro. Jeżeli budynek posiadał wcześniej bonie, to najlepiej je odtworzyć metodą żłobienia w świeżej warstwie zaprawy tynkarskiej. Może się okazać, że ściany zewnętrzne są silnie zawilgocone, czego skutkiem jest pojawienie się glonów. Wtedy należy nasączyć je preparatem APE-SL, który zawiera algicydy. Dopiero później można otynkować je tynkiem renowacyjnym. Warto zwracać uwagę czy materiały użyte do remontu posiadają certyfikat WTA, który jest gwarantem wysokiej jakości i dostosowania materiałów do najbardziej wymagających powierzchni. Dopiero, gdy tynk wyschnie można przejść do następnego etapu.

Odtworzenie detali architektonicznych

Wiele budynków zabytkowych posiada zabytkowe detale architektoniczne, które trzeba odtworzyć, gdyż ich stan techniczny jest nienajlepszy. W tym przypadku można zastosować techniki tynkarskie bądź sztukatorskie. Jeżeli decydujemy się na metodę tynkarską, najlepiej użyć do tego tynków ciągnionych oraz szybko wiążącej zaprawy. Oczywiście wcześniej trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię oraz podłoże, a w razie konieczności wykonać także przemurowania. Warto zastosować także zamocowane do ścian prowadnice oraz siatkę tynkarską. Dzięki temu będzie można w szybki sposób uzyskać właściwy kształt. Oczywiście konieczne jest także stosowanie szablonów. Na samym końcu należy jeszcze przeszpachlować gzymsy, używając drobnoziarnistej zaprawy.

Należy jeszcze pamiętać o wykonaniu właściwych powłok malarskich, jednak zawsze ściany powinny być wcześniej zagruntowane. Do tego celu można użyć preparatów na bazie szkła wodnego. Ostatnim etapem jest pomalowanie ścian. W tym przypadku kolorystyka powinna być zatwierdzona przez konserwatora zabytków.