Jak wybrać najlepsze tekstylia do hotelu

Tekstylia hotelowe należą do takich tkanin, które muszą doskonale sprawdzać się w trudnych warunkach hotelowych. Wydaje się bowiem oczywiste, że goście nie zawsze przejawiają łaskawe podejście do używanych w hotelu tkanin. Objawia się to między innymi w licznych zniszczeniach i przybrudzeniach. Abstrahując od tego, nawet tak prozaiczne procedury, jak chociażby utrzymanie tego rodzaju tkanin w czystości może okazać się nie lada wyzwaniem. Część materiałów wykazuje bowiem wyjątkową wrażliwość na środki czyszczące. Cecha ta jest dodatkową trudnością dla hotelowego personelu. W niniejszym artykule postaramy się jednak odpowiedzieć na odwieczne pytanie, z jakim konfrontują się osoby zarządzające hotelami, mianowicie: jak wybrać najlepsze tekstylia do hotelu?

Estetyka tkanin hotelowych

Jak powszechni wiadomo, źle dobrane tekstylia hotelowe mogą być źródłem konsternacji gości, podczas gdy starannie wkomponowane tkaniny – prawdziwą ucztą dla oczu. Pojawia się zatem naturalne pytanie: jak zdefiniować estetykę tkanin hotelowych? Nie da się ukryć, że priorytetem w procesie wyboru konkretnego materiału powinna być jakość. Naprawdę nie warto w tym zakresie ulegać pokusie zbytnich oszczędności. Wysokojakościowe tekstylia dedykowane między innymi do hotelów, sanatorium i spa, które są dostępne na przykład w sklepie Tekstyliowo, sprawią, że usatysfakcjonowani Goście będą w przyszłości dzielić się ciepłymi recenzjami opisującymi nasz hotel.

Oczywiście, estetyka jest szerokim i wieloaspektowym zagadnieniem. Podczas wyboru konkretnej tkaniny warto zastanowić się nad tym, czy jej kolor dobrze wkomponowuje się w aranżację konkretnego wnętrza. W tym przypadku należy zdecydowanie wystrzegać się rozwiązań, które charakteryzują się silnym kontrastem.

Innym – zdecydowanie bardziej przyziemnym aspektem – są właściwości wyciszające tekstyliów hotelowych. Można sobie wyobrazić, o ile lepiej będzie się czuł zmęczony podróżą Gość w pokoju urozmaiconym tkaninami, które zapewniają skuteczną izolację od hałasu.

Wymagania prawne determinujące wybór tekstyliów hotelowych

Według obowiązujących w naszym kraju przepisów ochrony przeciwpożarowej w hotelu powinny być używane jedynie tkaniny, które klasyfikowane są jako trudnopalne w myśl Polskiej Normy PN-EN 13501-1. Oczywiście wspomniane kryterium spełniają wszystkie tkaniny dostępne w sklepie internetowym https://tekstyliowo.pl/.

Warto jednak zadać sobie pytanie: co to znaczy, że dana tkanina jest trudnopalna? Przede wszystkim nie może się ona zająć ogniem po 20-sekundowym kontakcie z płomieniem. Ponadto, w strukturze materiału nie może dojść do przerwania sieci nitek kontrolnych oraz nie dojdzie powstania płonących kropli.

Tkaniny trudnopalne mają oznaczenie B1. Wybierając tekstylia oznaczone takim symbolem, zyskujemy pewność, że posiadają one stosowne certyfikaty bezpieczeństwa i atesty.

Pozostałe pożądane cechy tkanin hotelowych

Tekstylia dedykowane do hotelu powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Powinno przejawiać się to między innymi w wysokiej odporności na kurczliwość i chemiczne czyszczenie.