Jak układać panele z systemem typu klik?

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają na polskim rynku panele podłogowe. Klienci decydują się na taką podłogę zarówno ze względu na wysoki komfort użytkowania, jak i estetykę czy również łatwość montażu. Bez problemu można poradzić sobie samodzielnie z montażem paneli z systemem typu klik, a jeśli nie mamy na to czasu, to również można całe zadanie zlecić odpowiedniemu fachowcowi.

Jak się przygotować do montażu paneli z systemem typu klik?

Żeby szybko i prawidłowo ułożyć panele z systemem typu klik, należy do całego zadania dobrze się przygotować. Będą potrzebne odpowiednie narzędzia, które najczęściej mamy już w swoim domu. Najważniejsze rzeczy, które potrzebujemy do montażu paneli podłogowych to:

  • stół do cięcia paneli,

  • piła tarczowa,

  • metrówka,

  • ołówek,

  • kątownik,

  • kliny dylatacyjne,

  • oraz bezwodny klej.

Podłoże pod układanie paneli podłogowych

Żeby prawidłowo ułożyć panele podłogowe w kuchni, salonie czy korytarzu, zawsze najważniejsze jest to, aby idealnie przygotować podłoże. Jeżeli zaniedbamy ten element, to może się okazać, że podłoga zostanie krzywo zamontowana. Doprowadzi to do wybrzuszeń, skrzypienia podczas chodzenia i ogólnych zniszczeń. Trzeba więc duże znaczenie przywiązać do tego pierwszego etapu montaż paneli laminowanych.

Bezwzględnie należy zadbać o to, aby podłoże było równe i oczyszczone ze wszystkich najdrobniejszych zanieczyszczeń, a także musi być suche. Dopiero wtedy możemy przejść do rozpoczęcia układania podłogi. Panele będą nam służyły przez wiele lat tylko w momencie, gdy różnica wysokości podłoża na jednym metrze nie będzie większa niż 3 milimetry.

Od czego zaczynamy układanie paneli?

Panele laminowane układamy, dopiero gdy przygotujemy warstwy izolacyjne. Potrzebna będzie do tego folia PE (najlepiej o grubości 0,2 milimetra). Zapewnimy w ten sposób odpowiednią ochronę przed wilgocią i skraplaniu się powietrza. Rozkładamy także dodatkową izolację akustyczną, co pozwoli wygłuszyć dźwięki w pomieszczeniu.

Warto również przechowywać około 48 godzin panele podłogowe w pozycji poziomej w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Przyzwyczajają się w ten sposób do warunków, w których zostaną położone na stałe.

Montaż paneli laminowanych

Układanie paneli rozpoczynamy od prawej strony do lewej, gdzie pierwszy rząd montujemy w prawym rogu pokoju. Do tego celu należy wykorzystać kliny dylatacyjne, a także panel pomocniczy, który dopasujemy do pierwszego rzędu.

Przy montażu będziemy słyszeć charakterystyczny klik, który informuje, że panel jest ułożony prawidłowo. Przycinanie również nie wymaga większych umiejętności, ponieważ wystarczy z pomocą metrówki wszystko dobrze zaznaczyć i dokładnie skrócić panel. Drugi odcięty kawałek może zostać wykorzystany na początku kolejnego rzędu.

Gdzie zamówić dobre panele laminowane?

Funkcjonalne i estetyczne panele podłogowe do kuchni oraz innych pomieszczeń można zamówić na stronie: https://my-floor.pl/k/podlogi-do-kuchni. W ofercie znajdują się podłogi jasne, na wzór dębu czy mahoniu albo w jasnych kolorach. Charakteryzują się wysoką trwałością na uszkodzenia mechaniczne, kompatybilnością z ogrzewaniem podłogowym czy łatwością montażu. Ponadto producent oferuje nawet 30 lat gwarancji.