sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPomieszczeniaJak szybko i sprawnie zrobić łózko z palet

Jak szybko i sprawnie zrobić łózko z palet

W Polsce od kilku lat bardzo prężnie rozwija się moda na własnoręcznie zrobione meble i dodatki do mieszkań. Wynika to po części z chęci bycia eko i życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Czasami są to też pobudki czysto ludzkie – chcemy stworzyć coś sami, bez pomocy osób drugich, a momentami zdecydowanie się na robienie przez siebie łóżek, siedzisk, stołów wynika z niskiego budżetu. Niemniej jednak zrobienie łóżka z palet zawsze będzie powodem do dumy, niezależnie od przekonań innych.

Przygotowanie i pomalowanie palet

Stworzenie takiego łóżka jest bardzo proste i myślę, że po kilku wskazówkach każdy będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Na początku musimy zaopatrzyć się w kilka palet, najlepiej, gdyby były one w dobrym stanie. Zbutwiałe, zbyt długo znajdujące się na dworze mogą szybko ulec zniszczeniu, a łóżko jest jednak meble używanym codziennie. Warto więc zakupić zupełnie nowe palety, sprzedawane między innymi w sklepach internetowych. W poradnikach pod tytułem: jak zrobić łóżko z palet, mamy zazwyczaj kilka rodzajów trudności, jeżeli chodzi o oprawienie drewna. Najczęściej, by wyszlifować powierzchnię, używamy najzwyklejszego papieru ściernego, jednak jest to robota długa i wyczerpująca. Za pomocą szlifierki można oszlifować palety dużo szybciej, natomiast nie do końca da się to zrobić w bloku. Dla majsterkowiczów nie obawiających się wszędobylskiego kurzu polecam sposób, który polega na zamknięciu się w pustym pomieszczeniu, najlepiej, gdyby to był korytarz i zabezpieczeniu przejść folią budowlaną. Dzięki temu kurz nie dostanie się w ogromnej ilości do reszty mieszkania, a pozostanie na tych kilku metrach kwadratowych, skąd łatwo się go usunie. Po oszlifowaniu przychodzi czas na malowanie i zabezpieczenie drewna. I tu można poszaleć. Łóżko z palet można pomalować na kilkaset różnych kolorów, używając farby do drewna. Powierzchnię po porządnym wyschnięciu warto dwa razy zabezpieczyć spreyem do drewna bądź innego rodzaju farbą, która ma te same właściwości. Pomoże to przedłuż życie naszego mebla.

Zbijanie palet łóżka i materac

Skręcanie palet jest również kwestią gustu. Z różnego rozmiaru palet można stworzyć zagłówki, które można potem obić miękkim materiałem. Można stworzyć z nich także półki. Do skręcania palet potrzebna jest najzwyklejsza wkrętarka i wkręty do drewna, spora ilość. Ważne, by konstrukcja była jak najbardziej mocna i stabilna. Najważniejszą rzeczą jest jednak podstawa i materac, który po zbiciu łóżka musimy zakupić. Warto więc, po zbiciu i pomiarach łóżka, rozejrzeć się za dobrym, wygodnym materacem, który zapewni nam dobry sen. Stworzenie takiego wyjątkowego miejsca nie jest, jak widać, skomplikowane, a przy okazji to niesamowita okazja do wykazania swojej kreatywności i pomysłowości.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments