Jak skutecznie wyczyścić szybę w kominku

Utrzymanie szyby kominkowej w czystości jest sporym wyzwaniem. Wszelkie zabrudzenia nie wyglądają estetycznie. Dodatkowym minusem jest fakt, że uniemożliwiają one podziwianie ognia. Warto również podkreślić, że nie istnieją kominki, które nie będą brudzić się podczas użytkowania. Prędzej, czy później na szybie pojawi się osad, który musimy usunąć. Jak zrobić to szybko i sprawnie?

Usuwanie niewielkich zabrudzeń

Niewielkie zabrudzenia możemy usunąć bez większego wysiłku. Będziemy potrzebować jedynie ściereczki oraz płynu do naczyń. Ważne jest, aby wybrać produkt dobrze rozpuszczający tłuszcz. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sadza zgromadzona na szybie zniknie. Na samym końcu powinniśmy delikatnie wypolerować powierzchnię. Wiele osób używa do tej czynności zwykłej gazety. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie chodzi tutaj o kolorowe czasopisma, tylko miękki, szary papier. Możemy również użyć ściereczki z mikrofibry. Innym sposobem na czyszczenie szyby kominkowej jest wykorzystanie popiołu. Metoda ta jest dość kontrowersyjna. Popiół faktycznie może pomóc w oczyszczeniu szyby, jednak pamiętajmy, że nie zawsze będzie to dobrym pomysłem. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że popiół może posiadać drobinki, które dotkliwie porysują powierzchnię. Minusem jest również fakt, że jest to dość uciążliwy sposób. Popiół mieszamy z wodą, aż do uzyskania gęstej papki. Czyścimy nią szybę przy użyciu ściereczki lub gazety. W dzisiejszych czasach jest to technika rzadko wykorzystywana, jednak jeśli nie mamy pod ręką żadnych środków czyszczących, to możemy wziąć ją pod uwagę. Nie można jednak zapomnieć o rękawicach, gdyż taka mieszanka szybko osadzi nam się na dłoniach. 

Usuwanie dużych zabrudzeń

W przypadku dużych zabrudzeń metody domowe są jedynie stratą czasu. Używanie płynu do mycia naczyń, czy też do szyb sprawi jedynie, że smugi będą rozmazane. Właśnie dlatego warto sięgnąć po wysokojakościowy płyn do czyszczenia szyb kominkowych (np. Perfect Forte). Posiada on skład, dzięki któremu możemy skutecznie pozbyć się nawet dużych smug oraz osadów. Warto podkreślić, że tego typu produkty sprawdzają się nie tylko podczas regularnego czyszczenia. Poradzą sobie one nawet z zabrudzeniami, które były gromadzona przez kilka miesięcy. Bardzo ważne jest to, że nie wpływają one negatywnie na stan szyby. Stosowanie gotowych preparatów jest banalne proste. Wystarczy jedynie spryskać szybę środkiem czyszczącym, a następnie pozostawić go na około dziesięć minut. Istotne jest to, aby produkt nie został wchłonięty przez sadzę. Jeśli jednak tak się stało, to spryskujemy szybę ponownie. Po kilku minutach przecieramy ją ręcznikiem papierowym. Proces ten powtarzamy, aż do momenty uzyskania idealnie czystej powierzchni. W większości przypadków wystarczy jedynie jedno użycie. Podczas usuwania starych zabrudzeń może zajść konieczność dwukrotnego mycia. Specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych pozwala uniknąć skrobania, czy też szorowania. Zanieczyszczenia są szybko i gładko usuwane, bez ryzyka porysowania szkła. Jest to najwygodniejsza metoda, która pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również energię.