Odśnieżanie dachu zimą - czy to jest konieczne

Zima, choć bywa piękna, to jest też wymagająca. Konieczność zakładania kilku warstw odzieży, odśnieżanie auta, skrobanie zmarzniętych szyb – to raczej mniej fajne uroki tej pory roku. A co ze śniegiem zalegającym na dachu domu? Czy konieczne jest jego usuwanie? Jeśli tak to w jaki sposób to robić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak dbać o dach zimą.

Dach

Każdy dach jest zaprojektowany w ten sposób by wytrzymać określone obciążenie, na przykład na skutek zalegającego śniegu. Jest ono obliczanie indywidualnie, na podstawie wielkości, kształtu dachu. Jednak nie oznacza to, że śnieg może bezkarnie zalegać na dachu.

Osoby, które mieszkają w domach wolnostojących powinny pamiętać również o odśnieżaniu dachu. Nie bez znaczenia jest również odległość od sąsiadujących budynków, ukształtowanie terenu czy warunki klimatyczne. Inaczej bowiem wygląda to w górach, a inaczej tam gdzie opady śniegu są dużo mniejsze.

Śnieg na dachu – to niebezpieczne

Zalegający na dachu śnieg jest bardzo ciężki. Im więcej go napadało tym większa waga. Jeśli dodatkowo pojawią się marznące opady deszczu śnieg topnieje by potem znów zamarznąć tworząc bardzo ciężką warstwę na dachu. To bardzo niebezpieczne. Gdy waga zalegającej pokrywy śnieżnej przekroczy wytrzymałość dachu sytuacja jest fatalna – dach może się po prostu zawalić. Taki przypadek miał miejsce kilka lat temu, gdy zawalił się dach galerii handlowej na Śląsku. Przyczyną katastrofy był właśnie zalegający, od dawna nie usuwany z dachu śnieg. To, że od spodu zmieniał się on w warstwę lodu zwiększyło jego ciężar przyczyniając się do katastrofy.

Przepisy, a rozsądek

Zgodnie z przepisami za odśnieżanie dachu odpowiada zarządca nieruchomości, czyli właściciel domu. Jeśli więc na skutek zalegającego na Twoim dachu śniegu wydarzy się coś złego, nie możesz ubiegać się o zadośćuczynienie, ponieważ sam nie dopełniłeś obowiązku. Odśnieżanie może być uciążliwe, zwłaszcza przy częstych i obfitych opadach śniegu. Dlatego powstały bariery przeciwśniegowe. Choć przepisy nie nakładają na właścicieli domów obowiązku ich montażu, to ze względu na rozsądek oraz wygodę warto korzystać z tego rozwiązania.

Barierki przeciwśniegowe

Możesz je montować na każdym rodzaju pokrycia dachowego – bez względu na to czy jest to blachodachówka, dachówka czy gont bitumiczny. Ich zadaniem jest rozbijanie zalegającego śniegu i bezpieczne usuwanie. Dzięki temu śnieg nie zalega na dachu i nie stanowi niebezpieczeństwa.

Fachowy dekarz – najlepsza ekipa od dachu

Jeśli dopiero planujesz budowę domu lub jesteś na etapie realizacji inwestycji możesz poprosić wykonawcę o zamontowanie takich barierek. Oszczędzisz sobie pracy, a twój dach od razu będzie gotowy na zimę. Na wiosnę możesz je zdemontować lub zostawić – wtedy będą czekały w gotowości na kolejny zimowy sezon.