Jak rozróżnić architekta, projektanta od dekoratora wnętrz?

Zastanawiałeś się kiedyś, czym zajmuje się architekt wnętrz, projektant wnętrz oraz dekorator wnętrz? Czym różnią się ich zadania i co ważne jak nie popełnić błędu podczas wyboru. Pigułkę wiedzy zdobędziesz po przeczytaniu poniższego artykułu. Po więcej warto zajrzeć na simp-lika.pl

Różnice między architektem, projektantem a dekoratorem wnętrz 

Architekt wnętrz ma w głowie, że wnętrze domu jest to przestrzeń do życia, funkcjonowania, przemieszczania się. Ważnymi elementami dla niego będą:

  • odpowiednia komunikacja,
  • wygoda mieszkańców lokalu,
  • ergonomiczne ustawienie mebli i sprzętów.

Każde z tych działań musi opierać się o możliwości konstrukcyjne budynku i normy budowlane. W przypadku tego zawodu niezwykle istotna jest wiedza z zakresu: instalacji elektrycznych, hydraulicznych, centralnego ogrzewania, ścian, materiałów i ich wytrzymałości. Jest to szansa na funkcjonalne rozłożenie elementów. 

Zadaniem projektanta jest aranżacja tak jakby wąskiej specjalizacji tj. budowa mebli kuchennych, czy wystrój łazienki. W tym przypadku również niezwykle ważna jest wiedza np. z zakresu instalacji. Daje to możliwość wyobrażenia, czy dane rozwiązanie można zrealizować. 

Trzecim wyróżnianym zawodem jest dekorator wnętrz. Na tym stanowisku powinna znajdować się osoba z niewiarygodnym wyczuciem estetycznym oraz wrażliwością na kolory. Dobry dekorator zna takie triki, aby ukryć mankamenty pomieszczenia dzięki odpowiednim kolorom lub połyskliwości materiałów. Daje to możliwość przykładowo optycznego powiększenia wnętrza. 

Na pytanie, kogo wybrać można odpowiedzieć jasno – to zależy, na jakim etapie remontu się znajdujemy i czego obecnie nam brakuje.  

Jak długo trwa przygotowanie projektu wnętrz? 

Stworzenie standardowego projekt kompleksowego wnętrza, który składa się z 5 pomieszczeń trwa około 8 tygodni. 

Profesjonalne usługi dostosowane do potrzeb klienta

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwań projektanta wnętrz to warto swój wybór oprzeć na portfolio danej osoby. Przykładem osoby ze stażem jest Paulina z firmy simp-lika. Jak sama podkreśla ” Jest pasjonatką dobrego designu. Pedantka i minimalistka. Zarówno w życiu, jak i projektowaniu. Maniaczka elektroniki. Miłośniczka wizualizacji i grafiki komputerowej. Idealistka. Niepoprawna optymistka.” Dokładna oferta usług została przedstawiona w zakładce Oferta na stronie. Koszt projektu zależny jest przede wszystkim od metrażu. Rozliczany jest za metr kwadratowy mieszkania. Cena projektu wnętrza waha się w przedziale od 100 do 300 złotych brutto/m2. 

 

A ty wolisz działać z remontem na własną rękę, czy oddać to zadanie specjalistom?