środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradnikiJak rozpoznać jakość łóżeczka dziecięcego?

Jak rozpoznać jakość łóżeczka dziecięcego?

Chcesz, by twoje dziecko zasypiało spokojnie, spało niczym niezmąconym snem i budziło się w dobrym nastroju? Powinieneś więc zapewnić mu odpowiednie warunki do nocnego odpoczynku. Zapewne wiesz, że pokój maluszka powinien być dobrze wywietrzony, a samo łóżeczko wygodne. Jednak skąd mieć pewność, że mebel, który kupujesz dla swojej pociechy, będzie nie tylko ładny, ale też dobry jakościowo?

Wygoda to oczywiście najważniejsze kryterium wyboru dziecięcego łóżeczka. Za nią odpowiada przede wszystkim materac umieszczony na stelażu odpowiednich rozmiarów. Nie bez znaczenia jest jednak sama konstrukcja stelażu, materiał oraz staranność, z jaką został wykonany.

Solidne i niedrogie łóżeczko dziecięce

Łóżeczko dziecięce to mebel, który ma posłużyć swojemu właścicielowi zaledwie kilka lat, za to niewątpliwie intensywnej eksploatacji. Kupując ten element wyposażenia pokoiku musimy zdawać sobie sprawę z tego, że maluch prędzej czy później z niego wyrośnie. Do tego czasu łóżeczko musi jednak pozostać w nienaruszonym stanie bez względu na to, czy dziecko w nim śpi, czy też urządza energiczne zabawy, z wojnami na poduszki i podskokami włącznie.

„Konstrukcja łóżka dla dziecka musi zapewniać meblowi solidność, niezbędną dla bezpieczeństwa. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że jego zastosowanie jest tymczasowe, rodzice szukają możliwie niedrogich łóżeczek. Spełnienie obu tych kryteriów zapewniają meble z płyty MDF. Ten popularny w meblarstwie materiał pozwala tworzyć meble wytrzymałe, ale jednocześnie tańsze od tych z drewna” – mówi specjalista z firmy Zasypianko.

Bezpieczne i ładne łóżeczko dla dziecka

Płyty MDF produkuje się z materiału drewnopochodnego, a więc w pełni bezpiecznego dla zdrowia człowieka. Oczywiście, ekologiczny materiał to nie jedyny wymóg, jaki powinniśmy stawiać łóżeczku do pokoju dziecięcego.

Sam sposób wykonania stelażu ma olbrzymi wpływ na to, czy maluchowi nie stanie się krzywda. Po pierwsze, połączenia poszczególnych elementów budujących łóżko muszą być wykonane solidnie. Po drugie, wykończenia krawędzi nie powinny być ostre. Przyglądając się łóżeczku zwróć uwagę na to, czy kanty są zaokrąglone – zmniejszy to ryzyko urazów, w razie gdyby maluszek uderzył się o któryś z nich. Po trzecie, również gładkie części stelażu powinny być zabezpieczone. Najlepiej, by  płyty były pokryte miękkim laminatem.

Wykorzystanie oklein laminowanych w produkcji łóżeczek dziecięcych ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie pozwala na zdobienie mebelków ciekawymi grafikami. Najlepiej, by zagłówek czy barierka łóżeczka były dekorowane grafikami nanoszonymi z folii. Taka technika pozwala wyeliminować konieczność użycia do zdobień farb, które mogłyby mieć właściwości toksyczne.

Ostatnią już kwestią jest sprawa zabezpieczenia przed wypadaniem z łóżeczka. Jeżeli twoja pociecha ma skłonność do wiercenia się podczas snu, być może warto sięgnąć po mebel z wyższymi barierkami, które ograniczą ryzyko sturlania się z posłania nocą. Takie meble mogą przybierać różne ciekawe kształty. Absolutnym hitem, uwielbianym zarówno przez chłopców, jak i dziewczynki, są łóżeczka w kształcie samochodów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments