poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradnikiJak przebiega montaż klimatyzacji typu split?

Jak przebiega montaż klimatyzacji typu split?

Lata są coraz bardziej upalne, a to powoduje że mnóstwo ludzi myśli o montażu klimatyzacji, czyli systemu chłodzenia wnętrza. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy przyjrzeć się temu, w jaki sposób taka instalacja jest zakładana i czy trzeba liczyć się ze znacznymi zmianami w mieszkaniu. Dowiemy się także jak działa na popularniejszy system klimatyzacyjny, czyli tak zwany split, składający się z odrębnej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.

Chcąc zamontować klimatyzację w mieszkaniu na pewno trzeba przygotować miejsce na przewody. Będą one prowadzić od urządzenia chłodzącego we wnętrzu (parownika) do zewnętrznej jednostki z kompresorem oraz elementem oddającym ciepło (skraplaczem). W niewielkich rurkach przemieszczać się będzie czynnik chłodzący, którym najczęściej jest specjalny gaz o oznaczeniu R134a. Instalacja klimatyzacji rozpoczyna się od strony zewnętrznej. Na balkonie, tarasie lub po prostu na jednej ze ścian, przytwierdza się ramę, na której spocznie jednostka posiadająca sprężarkę. Montuje się ją poza budynkiem, ponieważ praca kompresora bywa głośna i przeszkadzałaby będąc w środku.

Kolejny etap to przewiercenie dwóch otworów w ścianie i wprowadzenie do wnętrza przewodów. Te mogą być później ukryte pod tynkiem, lub też w specjalnym korytku. Koniec instalacji do urządzenie chłodzące i sterujące, które zawiesza się na ścianie w jednym z pomieszczeń. Tam ustawiamy pożądaną temperaturę i siłę chłodzenia, a ustawienia przekazywane są przewodem do zewnętrznego modułu wykonawczego. Element wewnętrzny zawiera tak zwany parownik, czyli podzespół w którym schłodzony czynnik przechodzi z fazy ciekłej w gazową, zmniejszając znacznie swoje ciśnienie. W ten sposób odbiera ciepło z pomieszczenia, dając nam przyjemny i zbawienny w okresie letnim chłód.

Jak mogliśmy zauważyć, montaż instalacji chłodzenia wnętrza w przypadku system split nie wymaga znacznych zmian w środku budynku. Trzeba jedynie znaleźć nieco miejsca na instalację modułu chłodzącego oraz na wyprowadzenie przewodów na zewnątrz. Powyższy typ klimatyzacji jest bardzo wydajny, tani i łatwy w montażu, uruchomieniu oraz późniejszym serwisowaniu. Stąd jest zdecydowanie najczęściej wybierany zarówno do zastosowań domowych jak i przemysłowych.

Coldklim – profesjonalna klimatyzacja w Twoim domu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments