środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradyJak dobierać osłony okienne do kolorów ścian?

Jak dobierać osłony okienne do kolorów ścian?

Zarówno ściany, jak i aranżacja okienna mają duży wpływ na wygląd pomieszczenia, dlatego warto dopasować je do siebie kolorystycznie, aby takie zestawienie dobrze się prezentowało. Jak dobrać rolety lub żaluzje do koloru ścian, aby ze sobą współgrały? Podpowiadamy.

Osłony okienne zazwyczaj kupujemy na lata, dlatego podczas ich wyboru dobrze jest kierować się pewnymi kryteriami, by elementy te były jak najlepiej dopasowane do stylistyki i kolorystyki wnętrza, w którym będą zamontowane. Ich kolor można dobrać do odcienia ścian na zasadzie harmonijnego, monochromatycznego lub kontrastowego zestawienia.

Jak dopasować do siebie kolory?

Kolory osłon okiennych do ścian można dobierać na przykład na zasadzie zestawienia monochromatycznego. W takim przypadku odcień rolety powinien być w zbliżonej lub wręcz identycznej barwie jak ściana. Taka opcja świetnie sprawdza się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ optycznie je powiększa. W takich zestawieniach najczęściej wykorzystuje się biel, beż lub szarość.

Kolory można dopasowywać również na zasadzie kontrastu, a więc na przykład połączyć najjaśniejsze z najciemniejszymi barwami. W takim przypadku do białych lub beżowych ścian można dopasować antracytowe lub czarne rolety. Ostatnią opcją dobierania do siebie kolorów jest ich harmonijne zestawienie. W takim przypadku wybieramy barwy, które w widmie słonecznym sąsiadują ze sobą, na przykład żółć i pomarańcz czy czerwień i fiolet. Jeżeli chcemy stworzyć samodzielnie zestawienie kolorów, warto skorzystać z koła barw.

Wystrój okna w różnych aranżacjach

Dopasowując osłony okienne do kolorystyki i stylistyki wnętrza, powinniśmy kierować się nie tylko ich kolorem, ale również materiałem, z którego są wykonane. Niektóre tkaniny, tworzywa czy naturalne surowce świetnie pasują do konkretnych barw, tworząc z nimi harmonijne połączenie.

Rolety rzymskie

W minimalistycznych pomieszczeniach, gdzie dominują neutralne kolory, takie jak biel, beż czy szarość, świetnie sprawdzą się rolety rzymskie. Dobierając odcień takiego produktu, można kierować się zasadą harmonijnego uzupełnienia lub kontrastu. Zwłaszcza w przypadku wnętrz o jasnej kolorystyce urządzonych w klimacie glamour, warto zastosować kontrast ścian do osłon okiennych i postawić na roletę w kolorze czarnym lub antracytowym, na przykład dopasowanym do dodatków.

Rolety bambusowe i żaluzje drewniane

Jeżeli w pomieszczeniu, w którym chcemy zamontować osłony okienne, dominują kolory ziemi, a więc zieleń, brąz, beż, szarość czy żółć, można dopasować do nich rolety bambusowe lub drewniane. Ze względu na to, że wykonane są one w 100% z naturalnych materiałów, są idealnym dopełnieniem wnętrz urządzonych w rustykalnym, orientalnym, egzotycznym, ale i minimalistycznym klimacie.

Rolety plisowane

Plisy okienne występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego bez problemu można dopasować je do każdego wnętrza, na przykład na zasadzie harmonijnego zestawienia. Taka zasada zazwyczaj stosowana jest w pomieszczeniach, w których dominują ziemiste i neutralne kolory. Możemy skorzystać również z koła barw i dzięki niemu na przykład do żółtych ścian dopasować roletę plisowaną w kolorze pomarańczowym czy oliwkowym.

Każdy element aranżacji wnętrza bezpośrednio wpływa na wygląd takiego pomieszczenia. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup zwłaszcza takich produktów, które chcemy użytkować przez dłuższy czas. Jeżeli nie potrafimy korzystać na przykład z koła barw lub obawiamy się intensywnych kolorów, wybierając rolety, zawsze możemy postawić na modele w neutralnych odcieniach, które świetnie prezentują się w każdym wnętrzu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments