Jak dbać o trawnik po zimie

Pierwsze promienie słońca w okolicach marca są sygnałem do rozpoczęcia prac w ogrodzie. Pielęgnacja trawnika jest niezbędna przez cały rok, ale to właściwe przygotowanie murawy po zimie zapewnia jej dobrą kondycję przez kolejne miesiące. Jak przygotować trawnik po zimie? Kiedy nawozić i kosić? Jakie inne zabiegi warto wykonać? Oto nasze podpowiedzi.

Trawnik po zimie – pielęgnacja

Jak dbać o trawnik na wiosnę? Podstawowa pielęgnacja obejmuje cztery czynności: grabienie trawnika, wertykulację, nawożenie oraz koszenie. Odpowiednie przeprowadzenie tych działań oraz regularna pielęgnacja w późniejszym okresie sprawią, że przez cały rok będziemy cieszyć się piękną zieloną murawą.

Kiedy zacząć pielęgnację trawnika?

Pielęgnacja trawnika na wiosnę rozpoczyna się, kiedy tylko stopnieje śnieg i lód. Na siew warzyw jest jeszcze za wcześnie, ale to odpowiednia pora, by zadbać o trawę. Okazuje się, że z jej pielęgnacją po zimie wielu z nas ma nadal problemy. Często najzwyczajniej w świecie nie wiemy, jak się do tego zabrać i przede wszystkim: kiedy? A zaniedbania w pierwszych miesiącach mogą łatwo przełożyć się na brzydki wygląd trawy w okresie letnim czy jesiennym.

Kiedy wygrabić trawnik po zimie?

Pierwszy krok do pięknego trawnika to dokładne wygrabienie trawy. Szczególną uwagę zwróćmy na usuwanie starych liści, gałęzi, kamieni. W ten sposób będziemy mogli należycie ocenić stan murawy. Wygląd trawnika po zimie często pozostawia wiele do życzenia – pojawiają się puste placki spowodowane zalegającym zimą śniegiem, żółte źdźbła czy wybrzuszenia. Wysuszoną trawę powinniśmy dokładnie wygrabić – róbmy to w sposób krzyżowy. Dzięki temu stworzymy miejsce dla nowych źdźbeł, a także zmniejszymy ryzyko zalęgnięcia się szkodników.

Zwyczajowy czas pierwszego grabienia trawnika to początek marca – ale wiele zależy od pogody. Jeśli w marcu temperatury są ujemne i w ogrodzie nadal miejscami leży śnieg, to powinniśmy poczekać z grabieniem.

Kiedy wertykulować trawnik po zimie?

Jednymi z najważniejszych zabiegów, które należy wykonać przy trawniku na wiosnę, są aeracja oraz wertykulacja. Aeracja napowietrza glebę, a z kolei nacięcie darni ręcznym lub mechanicznym wertykulatorem pozwala usunąć filc oraz spulchnić ziemię. Dzięki temu korzenie lepiej się krzewią i zwalnia się miejsce dla młodych pędów trawy. Wertykulacja z aeracją są szczególnie potrzebne, gdy stan trawnika po zimie widocznie się pogorszył – ale dobrą praktyką jest wykonywanie ich co roku.

Trawnik po zimie – nawożenie

Pierwsze nawożenie trawnika po zimie dobrze jest wykonać w pochmurny dzień, najlepiej wtedy, gdy spodziewamy się deszczu. W ten sposób składniki odżywcze lepiej wnikną w glebę. Nawozy do trawy na wiosnę powinny zawierać dużo azotu, bo ten składnik pobudza wzrost i nadaje ładne wybarwienie. Najlepszym rozwiązaniem są nawozy długo działające, gdzie składniki odżywcze uwalniane są stopniowo. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa przenawożenia trawnika, a rośliny mogą pobrać tyle składników odżywczych, ile w danym momencie potrzebują.

Kiedy kosić trawnik na wiosnę?

Pierwsze koszenie trawnika po zimie robimy, gdy już ruszy wegetacja, a trawa osiągnie wysokość około 5 cm i ładnie się zazieleni. Fachowcy radzą, by pierwszy raz po zimie nie przycinać murawy zbyt krótko. W dniu koszenia trawa powinna być sucha. Kolejne koszenie wykonujemy już na normalnej wysokości.

Ładny trawnik po zimie? Wypróbuj trawę z rolki!

Wiosna to też dobry czas na zakładanie trawnika od nowa, ewentualnie na dosiewki. Kto nie ma cierpliwości albo czasu na zakładanie trawnika od podstaw, może skorzystać ztrawy z rolki. To rozwiązanie przekonuje do siebie coraz liczniejszą grupę właścicieli ogrodów. Piękny trawnik można mieć już w ciągu jednego popołudnia, a utrzymanie murawy wymaga takich samych prac, jak przy pielęgnacji trawy wysiewanej w tradycyjny sposób.  

Nawet jeśli stan murawy nie zachęca do prac ogrodowych, nie powinno nas to zniechęcać. Sprawne rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych przy trawniku na wiosnę sprawi, że w pełnię sezonu ogród wejdzie w doskonałej kondycji, a my będziemy mogli znów cieszyć się jego urokiem.