Brama garażowa to jeden z najważniejszych czynników decydujących o komforcie korzystania z budynku. Inwestorzy poszukujący modelu, który zapewni bezpieczeństwo, a jednocześnie będzie wygodny w użytkowaniu, mają obecnie niemały wybór. Dobrym rozwiązaniem w przystępnej cenie jest np. brama garażowa uchylna. Jakie są jej wady i zalety?
Brama garażowa uchylna – funkcjonalność w przystępnej cenie
Do najbardziej popularnych bram garażowych należą w ostatnim czasie modele segmentowe, jednak i te uchylne cieszą się niemałą popularnością. Są one nieco tańsze, a przy tym łączą trwałość i estetyczny wygląd. Tego typu bramy podczas otwierania wysuwają się nieco przed garaż, a następnie unoszą do góry i ustawiają pod sufitem. Ze względu na taki ruch skrzydła uniemożliwiają one parkowanie bezpośrednio przed garażem, co może być problemem na działkach z bardzo krótkimi podjazdami. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępne są także modele skonstruowane w taki sposób, aby ten problem zminimalizować. Nowoczesna brama garażowa uchylna wysuwa się przed budynek na zaledwie kilka centymetrów, dzięki czemu z powodzeniem można zamontować ją nawet w garażu na niewielkiej posesji.
Na komfort korzystania z garażu wpływa nie tylko sposób otwierania bramy, ale też możliwość sterowania nią bez wysiadania z auta. Brama garażowa uchylna, podobnie jak nowoczesne modele segmentowe czy rolowane, może być wyposażona w napęd. Automatykę najrozsądniej jest kupić u tego samego producenta, aby mieć pewność, że całość będzie działała bezawaryjnie, a moc siłowników zostanie optymalnie dobrana do ciężaru skrzydła.
Bezpieczna brama garażowa
Podobnie jak inne modele, uchylne bramy garażowe wyposażone są w rozwiązania zapewniające bezpieczne ich użytkowanie. Mają one prostą konstrukcję, dlatego są trwałe i działają bezawaryjnie przez wiele lat. W wysokiej jakości bramach stosowane są dodatkowe sprężyny, dzięki czemu nawet jeśli w wyniku długiej eksploatacji jedna z nich ulegnie uszkodzeniu, nie ma ryzyka, że skrzydło opadnie.
Wybierając bramę uchylną, warto sprawdzić, czy w interesującym nas modelu zastosowano zabezpieczenia zapobiegające przypadkowemu zgnieceniu czy przytrzaśnięciu palców. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Specjalne nakładki na sprężyny czy listwy pomiędzy skrzydłem a ramą ograniczają ryzyko niebezpiecznych wypadków.
W garażu często przechowujemy nie tylko samochód, ale również rowery i inny sprzęt sportowy czy motocykle. Ważne jest więc, aby brama uchylna miała zabezpieczenia przed włamaniami. Może to być np. ryglowanie z zapadką obrotową działające o wiele skuteczniej niż zwykłe zamknięcie ze sztangą. Dzięki temu rozwiązaniu podważenie skrzydła bramy jest praktycznie niemożliwe, co ogranicza ryzyko włamania.
Z ociepleniem czy bez?
Uchylne bramy garażowe mają gorsze parametry termoizolacyjne niż segmentowe. Czy warto zdecydować się na model z ociepleniem? Z całą pewnością tak. Wypełnienie skrzydła odpowiednio dobranymi materiałami sprawi, że wnętrze budynku latem nie będzie się szybko wychładzało, zaś w upalne dni zapewni komfort w garażu wykorzystywanym np. jako warsztat majsterkowicza.
W jakich garażach warto zainstalować bramę uchylną?
Bramy uchylne są nieco mniej szczelne od modeli segmentowych, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzą się w budynkach wolnostojących i nieogrzewanych. W przypadku garażu przylegającego bezpośrednio do części mieszkalnej montaż tego typu bramy może powodować niepotrzebne straty ciepła. Ze względu na sposób otwierania bramy uchylne potrzebują nieco przestrzeni przed garażem, dlatego będą odpowiednie na posesjach z długimi podjazdami.
Wybierając bramę garażową, musimy pamiętać również o kwestiach estetyki. Stanowi ona dużą powierzchnię, dlatego powinna harmonijnie wpisywać się w elewację budynku pod względem kolorystyki i wzornictwa. Oprócz modeli wykonanych z litego drewna oraz stalowych dostępnych w różnych kolorach lub z okleiną dekoracyjną, można też zdecydować się na bramę do samodzielnego wypełnienia. Takie rozwiązanie pozwoli idealnie dopasować wygląd skrzydła do budynku.