poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoradyFiranki do sypialni – jak wybrać odpowiednie? Poznaj praktyczne wskazówki

Firanki do sypialni – jak wybrać odpowiednie? Poznaj praktyczne wskazówki

Urządzając sypialnię, na pewno zwracasz uwagę na detale i chcesz, by wszystko było w niej dopięte na ostatni guzik. Duże znaczenie w aranżacji – poza wyposażeniem czy też kolorami zastosowanymi na ścianach – ma oprawa okna, która znacząco wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także jego funkcjonalność. Choć sposobów na jego dekorację jest wiele, to w sypialnianych oknach od lat królują przede wszystkim firanki. Dlaczego warto się na nie zdecydować i jak wybrać odpowiednie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Firanki w sypialni – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Firanki są bardzo chętnie wybierane do sypialni i z pewnością nie jest to przypadek, a zasługa ich walorów wizualnych i użytkowych. Subtelna, zawieszona w oknie tkanina bez wątpienia dodaje pomieszczeniu przytulności i wizualnej lekkości. Co więcej, pasuje do absolutnie każdej sypialni, bez względu na jej metraż i styl, w jakim jest urządzona.

Firanki w sypialni mają także wymiar praktyczny. W pewnym stopniu osłaniają wnętrze przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, a jednocześnie nie ograniczają dopływu naturalnego światła. Pomieszczenie jest więc bardziej intymne i jasne, co korzystnie wpływa na panujący w nim nastrój i komfort korzystania z sypialni. Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksimum takiego komfortu, to firanki możesz uzupełnić też zasłonami. To praktyczny duet, dzięki któremu masz pełną swobodę w manipulacji atmosferą wnętrza.

Jak wybrać odpowiednie firanki do sypialni?

Sypialnie mogą być naprawdę różne, a zatem różne mogą być także przeznaczone do nich firanki. Jeżeli chcesz, by oprawa Twojego okna była przyjemna dla oka, a przy tym praktyczna, poświęć chwilę na dopasowanie odpowiednich firan. Na co warto zwrócić uwagę? Do aspektów, których nie możesz pominąć, zalicza się na pewno:

Sposób montażu firanki

Firanki można mocować na karniszu na różne sposoby. Najczęściej wykorzystuje się żabki lub przelotki. Wybierając dekoracje na swoje okno, zwróć uwagę na to, by pasowały do metody, którą chcesz je zamocować. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się przelotki, czyli kółka, które nakłada się na karnisz. To opcja doceniana przede wszystkim za wygodę użytkowania.

Kolor

Rynek oferuje dziś firanki w przeróżnych kolorach. Największą popularnością jednak wciąż cieszą się te białe i beżowe. Są uniwersalne i odporne na zmieniające się trendy. Pasują do każdego stylu aranżacyjnego i skutecznie rozjaśniają pomieszczenie, co może mieć duże znaczenie szczególnie wtedy, gdy Twoja sypialnia jest stosunkowo niewielka.

Tkanina

W tej kwestii wybór także jest imponujący. Możesz zdecydować się np. na markizetę, syntetyczny bambus czy też posrebrzany poliester – firanki do sypialni z takich tkanin czekają na Ciebie np. w e-sklepie Arthomedesign.pl.

Szerokość

Szerokość ma bardzo duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie prezentowała się zawieszona firana. Pamiętaj, że szerokość firanki nie powinna być taka sama, jak szerokość karnisza czy ściany, na której chcesz ją zawiesić. Należy uwzględnić w niej jeszcze marszczenie. Jak to zrobić? Jeżeli zdecydujesz się na firanę na przelotkach, to zmierz długość karnisza, a następnie dodaj do niej 60-80%, w zależności od tego, jakie fale chcesz uzyskać. W przypadku firany na taśmie, czyli takiej mocowanej za pomocą żabek, najczęściej mnoży się długość karnisza razy dwa lub trzy, choć wiele może zależeć tu od tego, w jaki sposób firanka jest wykończona.

Długość

Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, jak długie powinny być firanki do sypialni. Zależy to przede wszystkim od wysokości, na jakiej zamontowany jest karnisz, a także preferencji przyszłego użytkownika. Jeżeli firanki mają być długie, to z reguły zaleca się, by kończyły się 2 cm od podłogi. Takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem m.in. wtedy, gdy chcesz zamaskować firanką np. grzejnik.

Przy firanach na taśmie długość liczy się od połowy żabki zamocowanej na karniszu do podłogi. W przypadku firan na przelotkach długość należy policzyć z kolei od karnisza.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tkanina kończyła się wyżej, np. na wysokości parapetu. Wówczas na podłodze możesz swobodnie ustawić inne elementy, np. kwiaty czy dekoracje.

Odpowiednio dopasowane firanki do sypialni na pewno staną się jej piękną ozdobą, a przy okazji poprawią komfort korzystania z pomieszczenia. Jak widzisz, ich wybór nie powinien być jednak przypadkowy – mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Ci ich perfekcyjne dopasowanie do wnętrza.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments