sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaPoradnikiElewacja w kamieniu całego domu? Czy warto się zdecydować na taki krok?

Elewacja w kamieniu całego domu? Czy warto się zdecydować na taki krok?

Kamień na elewacji może występować na słupach, narożnikach, cokole, jako obmurowanie okien czy podkreślenie fasady przy wejściu. Jednak można zdecydować się na całą elewację w kamieniu. Czy warto i jaki kamień na elewację najlepiej wybrać, dowiesz się z naszego poradnika.

Kamień na elewację – na jaki możesz się zdecydować?

Decydując się na elewację w kamieniu masz kilka możliwości do wyboru. Choć przynajmniej jedna nie jest polecana. Chodzi o marmur, który nie jest tak mrozoodporny, jak inne rodzaje kamieni na elewację, w związku z tym to dobry wybór do wnętrza domu. Z kolei na zewnętrzne ściany najlepiej sprawdzi się granit lub gnejs, czyli skała, która jest pochodną granitu. To najbardziej wytrzymałe materiały, a przy tym odporne na uszkodzenia oraz wilgoć czy promieniowanie UV. Dobrze może sprawdzić się także jaśniejszy kamień, np. łupek kwarcytowy. Występuje w kolorach od brązu aż do odcieni czerwieni, dlatego może stworzyć naprawdę niepowtarzalną aranżację. Ten zbiór uzupełnia piaskowiec i trawertyn. Na elewację sprawdza się również wapień, jednak on nie jest polecany w naszym klimacie. Można go jednak kłaść w miejscach osłoniętych, np. pod zadaszoną fasadą.

Nowoczesna elewacja – jaki rodzaj kamienia wybrać?

Tak naprawdę kamienie na elewację mogą dobrze się prezentować zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. W przypadku tych nowoczesnych doskonale sprawdzą się granit i łupek kwarcytowy, gdyż posiadają surową kolorystykę, która pasuje do stylistyki industrialnej czy skandynawskiej. W przypadku tej pierwszej nawet całą elewację można wykończyć w kamieniu i będzie się to prezentować bardzo dobrze. Świetnie skomponuje się z aluminiowymi ramami okien i frontowymi drzwiami wykonanymi z tego samego materiału.

Aranżacja w skandynawskim stylu – wybierz łupek kwarcytowy w połączeniu z drewnem

W przypadku skandynawskiej aranżacji wykorzystanie jedynie kamienia może okazać się zbyt surowe. W tej stylistyce poza surowością obecne są bowiem akcenty, które dodają przytulnego charakteru, takie jak inne naturalne materiały w ciepłej tonacji kolorystycznej. Dlatego doskonale sprawdzi się drewno. Można wybrać sosnę lub świerk, co będzie najbardziej naturalnym wyborem albo jodłę, wszak to drewno z drzewa iglastego najbardziej kojarzy się ze Skandynawią. Dobrze sprawdzi się także dębowe, które jest odporne na wilgoć, choć także trzeba je okresowo impregnować. Warto jednak pamiętać, że również kamienie na elewację wymagają tego zabiegu. Ważne wszak, by nie zarastały mchem, ale jeszcze bardziej istotne, by nie pojawiała się na nich pleśń i grzyb.

Rustykalna aranżacja elewacji – cała w kamieniu

Jeśli szukać inspiracji do wykończenia całej elewacji w kamieniu, to z pewnością będzie to styl rustykalny. Tutaj bardzo często wykorzystuje się połączenie cegły i kamienia albo samodzielnie wykorzystany jeden z tych rodzajów materiałów. Kamień do stylistyki rustykalnej może być niejednorodny i naturalnie ułożony w różne kształty. Istotne znaczenie ma tutaj integracja elewacji z naturą, dlatego dobrze prezentuje się zastosowanie na elewacji roślinności pnącej. Kamienie na elewację sprawdzą się także do wykończenia schodów zewnętrznych, które mogą stworzyć razem ze ścianami monochromatyczne połączenie.

Elewacja w stylu domów śródziemnomorskich

Nie bardzo powszechny, ale wykorzystywany jest styl śródziemnomorski. Ponieważ trudno jest zastosować w naszym klimacie marmur czy wapień na elewacji, można postawić na trawertyn lub piaskowiec. Obydwa mają jasny odcień i oddają klimat bardziej słonecznego wybrzeża. Piaskowiec można połączyć z tradycyjnym tynkiem, ale sprawdzi się także cała elewacja wykończona w ten sposób. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim sposobie montażu kamienia na elewację Klink.pl. Drobny kamień może być mocowany na zaprawie klejowej, natomiast większe płyty muszą zostać osadzone na kotwach. W takiej sytuacji trzeba wiedzieć, jakie może być maksymalne obciążenie ścian. Najlepiej jeśli ich wykończenie zaplanowane jest już na etapie projektowania.

Jest wiele sposobów na wykończenie elewacji w kamieniu. Jednak warto podkreślić, że całkowicie pokryta kamieniem może prezentować się doskonale i wpisywać w ponadczasowe materiały do aranżacji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments