niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoradnikiDOM ENERGOOSZCZĘDNY – CO ZROBIĆ, BY BUDYNEK SAM ZARABIAŁ NA SWOJE UTRZYMANIE?

DOM ENERGOOSZCZĘDNY – CO ZROBIĆ, BY BUDYNEK SAM ZARABIAŁ NA SWOJE UTRZYMANIE?

Napływające z każdej strony informacje o wzroście cen energii raczej nie napawają nikogo optymizmem. Dlatego warto podczas budowy domu zadbać o kilka kwestii, które mogą nam się opłacić w przyszłości. W poniższym artykule podpowiemy, co to znaczy, że dom jest energooszczędny oraz jak budynek sam może zarobić na swoje utrzymanie. Wszystkich, którzy są ciekawi odpowiedzi, zapraszamy do lektury!

Dom energooszczędny – co to właściwie znaczy?

Dom energooszczędny charakteryzuje wykorzystanie takich materiałów, które obniżają zużycie energii do najmniejszej możliwej wartości. Jednym z materiałów, które się wykorzystuje w tym celu jest beton komórkowy, który gwarantuje stabilny mikroklimat wewnątrz budynku. W dzisiejszym budownictwie koszty ogrzewania domu wynoszą najczęściej 65% kosztów całego jego utrzymania – warto więc zastanowić się nad tym, jak je zminimalizować. By zredukować ten skandalicznie wysoki procent, trzeba zadbać o izolację cieplną (dobrej jakości materiały budowlane, wyposażenie budynku w kontrolowaną wentylację oraz ochronę mostków termicznych).

Jak dom traci ciepło?

Na wielkość strat ciepła w budynku wpływa kilka elementów, wśród których wyróżniamy między innymi powierzchnię do ogrzania (im większa powierzchnia, tym większe rachunki), liczbę oraz wielkość okien i drzwi, przez które może uciekać energia cieplna (dlatego tak ważna jest w tym przypadku szczelność), materiały, z których wykonane są ściany, dach, podłogi. Ponadto nie bez znaczenia jest grubość izolacji termicznej i jakość ocieplenia ścian oraz wentylacja.

Jak budynek może sam na siebie zarabiać?

Dom będziemy mogli nazwać energooszczędnym, jeśli spełnimy dwa warunki. Po pierwsze zapobiegniemy utracie ciepła (np. poprzez użycie okien z potrójnymi szybami, ramami wielkomorowymi oraz wkładkami termoizolacyjnymi). Po drugie postaramy się korzystać z odnawialnych źródeł energii na tyle, na ile to możliwe, co zminimalizuje zużycie energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Panele fotowoltaiczne są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie, a rekuperator (wentylacja mechaniczna) jest obowiązkowym elementem każdego domu energooszczędnego. Tradycyjne budownictwo murowane powoli ustępuje miejsca prefabrykatom – dom wykonany z gotowych elementów drewnianych jest tańszy w eksploatacji. O kwestiach ocieplenia i utraty energii warto myśleć już na etapie przygotowywania projektu nowego domu – pozwoli to dostosować projekt do naszych potrzeb (np. wybrać kształt i układ pomieszczeń, a także stosowane materiały).

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments