Choć pojęcie mieszkania deweloperskiego pojawia się bardzo często to wciąż niewiele osób wie co to właściwie oznacza. Każdy kto planuje kupno mieszkania powinien wiedzieć czym rożni się mieszkanie kupione od dewelopera od mieszkania z rynku wtórnego. Ten artykuł ma za zadanie to wyjaśnić. Zapraszam do lektury.

Mieszkania deweloperskie

Mieszkania deweloperskie to mieszkania nowe, kupione od dewelopera czyli firmy odpowiedzialnej za realizację inwestycji. Kupujący jest pierwszym właścicielem takiego mieszkania. To oznacza, że nikt wcześniej w nim nie mieszkał.

Deweloperskie mieszkania nie są gotowe do zamieszkania. Standard deweloperski zakłada, że takie mieszkanie jest wyposażone w okna i drzwi zewnętrzne, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, posadzki, tynki i wszystkie instalacje – czyli elektryczną z gniazdkami i włącznikami, grzewczą z grzejnikami, wodno-kanalizacyjną.

Kupując mieszkanie deweloperskie trzeba je wykończyć. Na podłodze musi znaleźć się terakota (kuchnia, łazienka), w pozostałych pomieszczeniach panele lub parkiet, ewentualnie płytki. Ściany trzeba pomalować i położyć tapety.

Mieszkanie deweloperskie nie ma też mebli, więc ich zakup leży po stronie kupującego. Coraz częściej jest tak, że można kupić mieszkanie deweloperskie w stanie pod klucz. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że na życzenie kupującego deweloper za pośrednictwem firmy bądź firm może je wykończyć do stanu, który umożliwia wprowadzenie. Oczywiście na zasadach i zgodnie z gustem kupującego. Chodzi o to, że klient odbiera gotowe mieszkanie, nie musi sam szukać i pilnować ekip od wykończenia. To duża wygoda, którą docenia coraz więcej osób decydujących się na deweloperskie mieszkania Lublin.

deweloperskiemieszkanialublin (1)

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego to mieszkania kupione od osoby prywatnej bądź pośrednika, który taką osobę reprezentuje. Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej w stanie gotowym do zamieszkania. Są umeblowane, jeśli nie w całości to przynajmniej częściowo. Jeśli kupującemu odpowiada styl i standard może właściwie od razu się wprowadzić. Jeśli nie-tu jest nieco gorzej. Jeśli do wymiany są tylko niektóre rzeczy jak na przykład meble, kolory ścian, czy drobne elementy wyposażenia to problem nie jest duży. Gorzej jeśli nowy właściciel chce mieć inne podłogi, płytki w kuchni – wtedy pracy jest znacznie więcej.

Dlatego kupując mieszkanie warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze. Czy nowe mieszkanie w standardzie deweloperskim lub wykończone pod klucz, czy może mieszkanie z rynku wtórnego – wymagające dużego nakładu prac remontowych.