Czym są meble miejskie

Obok dróg i pasów zieleni to miejskie meble kształtują nasze otoczenie. Kiedyś bardzo często padały łupem agresywnych Polaków, którzy postanawiali swoją złość wyładować na ławce czy koszu na śmieci. Dziś jest już na szczęście trochę inaczej a i myślenie o miejskich meblach oraz ich roli w kształtowaniu naszej przestrzeni publicznej jest już inne.

Rodzaje mebli miejskich

Na meble miejskie składają się różnego rodzaju elementy, które spotykamy w przestrzeni publicznej. Najbardziej oczywistym przykładem jest ławka, która coraz częściej jest doskonale wpasowana w całą infrastrukturę i stanowi designerski dodatek do całego projektu. Obok ławek możemy zwrócić uwagę na coraz piękniejsze (jak by to nie brzmiało) kosze na śmieci czy przystanki oraz kosze na zieleń miejską. Wszystko to ubarwia nasze ulice i sprawia – choć zwykle tego nie zauważamy – że żyje nam się przyjemniej.

Sposób aranżacji przestrzeni publicznej

Niewątpliwym trendem ostatnich lat jest wpasowywanie mebli miejskich w całą infrastrukturę i wykorzystywanie ich w dwojaki sposób. Z jednej strony służą upiększaniu ulic, sprawianiu, że będzie żyło nam się przyjemniej i ładniej. Z drugiej jednak mają także charakter funkcjonalny – na ławce możemy przysiąść, a pod wiatą się schować. Do kosza wyrzucamy papierki, ale nie powinien on być zbyt oszpecający. Wszystko ładne, schludne i w jakimś stylu.

Połączenia funkcjonalne

W związku z tym, że każda z rzeczy w przestrzeni publicznej ma być dziś i funkcjonalna i pięknie zaaranżowana, następują połączenia ich funkcji. W taki sposób ławki zyskują nietypowy kształt i samoistne, z nich wychodzące zadaszenie, kosze na śmieci fantazyjne wzory, by wtopić się w otoczenie lub schować za wiatą za pomocą dopasowania do jej konstrukcji, natomiast klomby na kwiaty są jednocześnie siedziskami. Wszystko jest skrupulatnie przemyślane, także wysokiej jakości meble miejskie od Metaltech.

Piękno miasta to także, a może przede wszystkim meble miejskie. Choć rzadko je dostrzegamy, to są niezmiennie, by służyć nam swoją funkcją oraz wyglądem.