Sprawdzone pomysły na małą łazienkę – 5 sposobów na funkcjonalne wnętrze

Urządzenie funkcjonalnej łazienki wymaga sporej wiedzy, a dodatkowym problemem jest ograniczająca kreatywność niewielka przestrzeń. Jak urządzić małą łazienkę, aby stała się oazą domowego relaksu?

Istnieje wiele sprawdzonych patentów na małą łazienkę. Nie wszystkie z nich wymagają ogromnych inwestycji i zakupu bardzo drogich sprzętów oraz wrodzonego talentu do urządzania wnętrz. Ważne jest przede wszystkim to, aby rozsądnie podejść do trudnego zadania zaprojektowania przestrzeni, dzięki czemu będzie ona dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb.

Po pierwsze: zaplanuj niezbędne zmiany

Nie ważne czy chcesz urządzić małą łazienkę od podstaw, czy decydujesz się jedynie na zmiany kosmetyczne – w remontach nie ma miejsca na niedociągnięcia! Dobry plan pozwoli Ci uniknąć błędów i niepotrzebnych wydatków. Spokojnie, nie musisz bawić się w architekta – możesz skorzystać z pomocy np. programów komputerowych lub rady eksperta w sklepie. Jeżeli nie masz pomysłu na swoją łazienkę, www.medicot.pl/mala-lazienka-w-bloku-zdjecia i zainspiruj się galerią niewielkich, ale bardzo funkcjonalnych oraz dopasowanych do różnych potrzeb wnętrz.

Musisz pamiętać, że niewielki metraż niezwalania Cię z konieczności zachowania niezbędnych odległości pomiędzy kolejnymi elementami wyposażenia łazienki. Optymalnie przed umywalką oraz prysznicem lub wanną powinno być minimum 70 cm wolnej przestrzeni, a przed sedesem minimum 60 cm.
Po drugie: wybierz wyposażenie łazienki dopasowane wymiarami do jej metrażu

Odpowiedni wybór wyposażania łazienki pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał nawet niewielkiej przestrzeni, ale nie możesz popadać w skrajności. Sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest wybór np. podwieszanego sedesu i umywalki nablatowej, zagospodarowanie głębokiej wnęki na prysznic bez brodzika (obecnie bez problemu można kupić drzwi prysznicowe przesuwne wykonane na wymiar), półki albo pralkę. Warto także rozważyć montaż niedużej wanny z parawanem, która na pewno sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

W niewielkiej łazience lepiej unikać narożnych sedesów i umywalek oraz pięciokątnych kabin prysznicowych, bo wprowadzają wrażenie chaosu i często utrudniają aranżację wnętrza.

Przesada w każdą stronę jest niewskazana, więc wybierając zbyt małą kabinę prysznicową, zlew lub sedes, na pewno szybko pożałujesz swojej decyzji! Dlatego już na etapie zakupów łazienkowego wyposażenia musisz „przymierzyć się” do niego w sklepie – wejść do wnętrza kabiny i usiąść na sedesie. Tylko wówczas sprawdzisz, czy codzienne, łazienkowe czynności będą dla Ciebie przyjemnością.

Po trzecie: optycznie powiększ przestrzeń

W małej łazience warto stosować triki optycznie powiększające przestrzeń. Duża tafla lustra, właściwe oświetlenie, dobór kolorystyki i wykończenia np. mebli łazienkowych pozwalają Ci zyskać przyjemne i znacznie większe niż w rzeczywistości wnętrze.

Po czwarte: wykorzystaj sprytne patenty na przechowywanie

Uporządkowana przestrzeń zawsze wydaje się większa. Aby osiągnąć efekt ładu i porządku w łazience, postaw na nowoczesne rozwiązania np. wysoką zabudowę, zamiast tradycyjnych mebli łazienkowych. Możesz w tym celu wykorzystać niewielką wnękę, która powstaje po montażu podwieszanego sedesu i spłuczki podtynkowej. Wybierając jasne fronty na wysoki połysk z otwieraniem na klik, unikniesz optycznego zmniejszenia przestrzeni i wrażenia zagracenia pomieszczenia oraz zyskasz miejsce do przechowywania kosmetyków i innych łazienkowych drobiazgów.

Po piąte: zastanów się nad rezygnacją z podłączenia pralki w łazience

Jednym ze sposobów na zyskanie dodatkowej przestrzeni w łazience jest usunięcie z niej pralki. Gdzie ją ustawić? Dobrze w tym celu sprawdzi się kuchnia, o ile posiadasz w niej stosowane podłączenia lub jesteś dopiero na etapie ich planowania. Ciekawym miejscem na pralkę może być także szafa w przedpokoju, który zwykle sąsiaduje z łazienką i dzięki temu można łatwo doprowadzić do niego niezbędne instalacje.

Jeżeli pralka musi znaleźć się w łazience, możesz umieścić ją pod blatem, na którym znajdzie się umywalka, dzięki czemu zyskasz dodatkową możliwość jej ukrycia np. za estetyczną zasłonką. Jeżeli możesz sobie pozwolić na dłuższy blat, to warto umieścić pod nim także kosz na pranie lub półki na niezbędne w łazience ręczniki, środki czystości czy artykuły higieniczne.

Mała łazienka nie musi być ciasnym, niefunkcjonalnym oraz znienawidzonym przez domowników pomieszczeniem. Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno zyskasz wnętrze, które stanie się miejscem błogiego relaksu i zasłuży na miano domowego SPA.

Zapraszamy także do zobaczenia, ciekawych rozwiązań zastosowanych w kuchniach www.medicot.pl/mala-kuchnia-w-bloku-zdjecia-ciekawe-rozwiazania-do-kuchni