Czym charakteryzuje się szkło typu float

Szkło typu float jest obecnie najpopularniejszym rodzajem szkła. Wyróżnia się idealnie gładką powierzchnią, która pozbawiona jest zniekształceń optycznych. Jest przezroczyste i posiada delikatnie zielonkawy odcień, co dobrze widoczne jest na jego krawędziach. Im szkło jest grubsze, odcień ten jest bardziej nasycony. Szkło float stosuje się zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Baza dla każdej szyby

Szkło float to produkt bazowy, który wykorzystywany jest do produkcji innych typów szkła specjalistycznego. W tym celu poddawane jest ono obróbce m.in. hartowaniu czy laminowaniu. Szkło float jest gładkie i wyróżnia się doskonałą przezroczystością. Jego powierzchnia jest pozbawiona wszelkiego rodzaju zniekształceń optycznych. Na pierwszy rzut oka jest bezbarwne, ale w rzeczywistości posiada delikatny, zielonkawy odcień, co widać bardzo dobrze na jego oszlifowanych krawędziach. Takie szkło znajdziemy w ofercie dobrych producentów okien i drzwi, takich jak np. Plastixal.

Zastosowanie szkła float

Co ciekawe, nazwa float jest tak naprawdę nazwą całego procesu technologicznego, który został opatentowany w roku 1959. W tym przypadku masa szklana krzepnie na powierzchni roztopionego cynku. Szkło typu float ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane jest w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i nie tylko. Sprawdza się jako materiał na szklane okna, balustrady, windy czy kabiny prysznicowe, a więc elementy wykonywane ze szkła przezroczystego. Szkło float występuje w wielu grubościach do wyboru. Te  najcieńsze stosowane jest często do produkcji popularnych od kilku lat delikatnych wyświetlaczy dotykowych.

Zalety szkła float

Szkło typu float ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim jest idealnie przezroczyste, a przy tym łatwe do czyszczenia. Występuje w dość szerokim zakresie grubości – od 2 do aż 25 mm. Można je hartować, laminować czy poddawać procesom obróbki krawędzi. Dobrze prezentuje się również pokryte wzorem. Rodzajem szkła typu float jest diamand. Jego skład chemiczny cechuje się wyjątkowo niską zawartością tlenków żelaza, dlatego szkło tego rodzaju jest słabiej zabarwione i wyróżnia się wyższą przepuszczalnością światła. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wrażenie estetyczne ma bardzo duże znaczenie np. w muzeach czy przy produkcji niektórych mebli. Szkło float występuje poza tym w wersji tzw. samoczyszczącej. Nakładana jest w tym celu na niego specjalna powłoka, która daje efekt mycia i szybko odparowuje z jego powierzchni.