Agregat prądotwórczy

Zima to pora roku, która niesie za sobą wiele zagrożeń. W tym okresie panują silne, siarczyste mrozy, na które szczególnie wrażliwe są urządzenia i instalacje energetyczne. Ponadto przechodzące nad naszym krajem niszczycielskie wichury, nawet burze śnieżne mogą spowodować przerwy w dostawach prądu. Ponadto, w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci energetycznej rząd wprowadził ograniczenia w poborze energii elektrycznej. Niedobór prądu zawsze wzbudza niepokój i niepotrzebny stres. W takich chwilach warto mieć pod ręką cichy agregat prądotwórczy. Urządzenie to gwarantuje stałe zasilanie, a co za tym idzie – pozwala uniknąć jakichkolwiek problemów z dostawami energii. 

Na co zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy do domu? Dlaczego warto zainwestować w generator prądu? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Agregat prądotwórczy- dlaczego warto w niego zainwestować?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze życie uzależnione jest od elektryczności – dopóki nie zabraknie prądu. Wtedy nie jesteśmy wykonać żadnych podstawowych czynności domowych ani obowiązków służbowych, zwłaszcza gdy za oknem panuje już zmrok. Nie mówiąc o korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które zapewniają nieprzerwany dostęp do prądu. Sprawdzą się w wielu sytuacjach, a przede wszystkim podczas zimowych przerw w dostawie energii elektrycznej. 

Inwestując w wysokiej jakości generator prądu nie musimy stresować się awariami w sieci energetycznej. Kiedy tylko wystąpi sytuacja kryzysowa, wystarczy uruchomić sprzęt i cieszyć się prądem we własnym domu. Posiadając dobry generator prądu możemy być pewni, że w wyniku braku prądu nie ucierpią też nasze sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak lodówka, czy komputer, a także wszelkie instalacje alarmowe. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzewidzianych wydatków związanych z naprawą lub wymianą sprzętu na nowy.

Generatory prądu mają wszechstronne zastosowanie. Sprawdzą się zarówno do użytku domowego, jak i na placach budowy, działkach, w warsztacie, czy przy organizacji imprez plenerowych. Agregaty prądotwórcze to urządzenia niezawodne – rzadko kiedy ulegają awarii. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu zasad prawidłowej eksploatacji i systematycznie wykonywać przeglądy urządzenia. Wszystkie usterki należy wymieniać na bieżąco. 

Do zalet agregatu prądotwórczego możemy zaliczyć też to, że nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem części zamiennych. W razie jakichkolwiek uszkodzeń szybko przywrócimy urządzeniu sprawność. Wiele osób obawia się, że agregaty są ciężkie i niewygodne w użytkowaniu. Nic bardziej mylnego. Sprzęty te posiadają kółka, dzięki czemu łatwo przetransportować je w wyznaczone miejsce. Istnieją także agregaty stacjonarne, przeznaczone do użytkowania w jednym miejscu, które również mają swoje zalety. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy generator energii elektrycznej to bardzo opłacalna inwestycja!

 

Jak wybrać dobry agregat prądotwórczy do domu?

Stojąc przed wyborem generatora prądu należy wziąć pod uwagę zakres działania urządzenia oraz to, jakie sprzęty będą do niego podpięte. Ogromne znaczenie ma również moc urządzenia. Zwracając uwagę na te aspekty nie będziemy mieli wątpliwości co do wyboru agregatu prądotwórczego.

 

Idealny agregat prądotwórczy na zimę – jednofazowy czy trójfazowy?

W ofercie rynkowej dostępne są generatory prądu jednofazowe i trójfazowe. Czym się różnią? Agregat prądotwórczy jednofazowy wytwarza napięcie elektryczne wynoszące 230 V. Takie napięcie płynie w gniazdkach większości domów i mieszkań. Generator prądu na jedną fazę z powodzeniem wystarczy, by zasilić dom o niewielkim metrażu. Urządzenie będzie spisywać się niezawodnie, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednią moc. Większość modeli agregatów jednofazowych jest przenośna, co sprawia, że z łatwością przetransportujemy urządzenie w wyznaczone miejsce, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Sprawdzą się nie tylko do użytku w domu, ale i w biurach. Co więcej, instalację trójfazową w domu możemy spokojnie zasilić z agregatu jednofazowego.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe generują prąd o napięciu 400 V. Są więc o wiele mocniejsze niż urządzenia na jedną fazę. Dzięki generatorowi na 3 fazy bez problemu zasilimy dom lub mieszkanie o bardzo dużym metrażu. Ponadto pod taki agregat możemy podłączyć bardzo wymagające sprzęty domowe, tj. mocny piekarnik, a także podgrzewacze ciepłej wody. Warto zaznaczyć, iż generator trójfazowy nie jest w stanie zasilić instalacji jednofazowej.

 

Generator prądotwórczy – benzyna, diesel, czy gaz?

Wybierając agregat prądotwórczy do domu trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj paliwa, jakim będzie napędzane urządzenie. Większość modeli dostępnych w ofercie rynkowej została wyposażona w silnik spalinowy. Dostępne są również agregaty na gaz. Która opcja będzie najlepsza? Wszystko zależy od sposobu wykorzystania. Agregaty prądotwórcze z silnikiem benzynowym są najtańsze. Podstawową zaletą tego typu sprzętów jest cicha praca i proste serwisowanie. Nawet podczas siarczystych mrozów bez przeszkód odpalimy agregat na benzynę. Przy długotrwałej pracy zużycie paliwa może być większe, dlatego też najlepiej sprawdzą się w przypadku zasilania awaryjnego. 

Nieco droższe są agregaty prądotwórcze na olej napędowy. W porównaniu do generatorów na benzynę mają o wiele niższe spalanie, przez co świetnie nadają się do ciągłej pracy – zarówno w gospodarstwie domowym, jak i na placu budowy, czy podczas imprez plenerowych. Agregaty z silnikiem diesla są raczej bezawaryjne. W większości modeli producenci przegląd zalecają dopiero po 200 godzinach pracy. Jedynym problemem mogłoby być tutaj odpalanie podczas silnych mrozów. Wysokiej jakości urządzenia zostały wyposażone w specjalną grzałkę, co pozwala szybko i bez większych kłopotów uruchomić silnik. 

Ostatnim rodzajem są agregaty prądotwórcze na gaz. Sprzęty te są zdecydowanie nieco droższe niż pozostałe, jednak inwestycja ta szybko się zwraca. Dlaczego? Ponieważ są napędzane tańszym paliwem. Wyróżnia je ekonomiczna praca. Agregat prądotwórczy na gaz najchętniej wykorzystywany jest nade wszystko w przemyśle.

 

Moc agregatu

Wybierając agregat prądotwórczy szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jego moc. Aby dobrać odpowiedni model urządzenia należy zastanowić się, jakie sprzęty zostaną do niego podłączone. Należy mieć świadomość, że moc generatora prądu powinna być wyższa niż suma mocy wszystkich odbiorników energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Ważne, by uwzględnić maksymalną moc sprzętów, jakie mają zostać podłączone do agregatu, a nie jedynie znamionową. Wszystko dlatego, że w momencie uruchomienia silnika pobór mocy może być o wiele wyższy, niż w przypadku stałego źródła prądu.

Do użytku domowego zazwyczaj wystarczające okazują się być generatory o mocy 3000 W. Taka wartość wystarczy, by awaryjnie zasilić niezbędne sprzęty AGD i RTV. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze warto obliczyć łączną moc wszystkich urządzeń. Jeśli mamy do dyspozycji większy budżet, możemy wyposażyć się w kilka urządzeń o różnej mocy.

 

Generator prądu na wynajem

Agregat prądotwórczy to niezawodny sprzęt, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim jest niezastąpiony na zimę, ponieważ wtedy jesteśmy szczególnie narażeni na braki w dostawie prądu. Tak naprawdę agregat sprawdzi się o każdej porze roku i w wielu sytuacjach. W przypadku, gdy niekoniecznie chcemy inwestować w kosztowny sprzęt, a koniecznie jest on nam potrzebny, możemy wynająć agregat prądotwórczy. Jeśli generator energii elektrycznej nie musi znajdować się w stałym wyposażeniu naszego domu, takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne. 

Największą zaletą wynajmu generatora prądu jest spora oszczędność pieniędzy. Nie opłaca się kupować urządzenia, którego będziemy używać sporadycznie. Tym bardziej że jest to nie mały wydatek. Firma Dinamo oferuje szeroką gamę agregatów, którą wypożycza na terenie całego kraju. Wysokiej jakości urządzenia pozwalają zabezpieczyć swój interes oraz dbają o komfort gości podczas organizacji różnorakich przyjęć plenerowych.

 

Podsumowanie

Zimą zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach mogą wystąpić długotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej. Związane jest to przede wszystkim z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mocny mróz, intensywne opady śniegu i porywisty wiatr mogą zaburzać prawidłowe działanie urządzeń energetycznych. W takim wypadku warto mieć w swoim domu wysokiej jakości agregat prądotwórczy. Urządzenie to pozwala dostarczyć do domu energię elektryczną i może być wykorzystywane jako awaryjne zasilanie w trakcie awarii prądu. Sprawdzi się również w wielu innych sytuacjach. Wybierając agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego musimy wybrać pomiędzy agregatem jednofazowym a trójfazowym. Równie ważnymi parametrami, jakie musimy uwzględnić jest rodzaj paliwa oraz moc urządzenia. Jeśli nie chcemy inwestować w agregat, możemy zdecydować się na jego wynajem.