Trendy w aranżacji wnętrz przychodzą i odchodzą, ale warto pamiętać, że istnieje garść sprawdzonych, wnętrzarskich trików, które działają w każdej przestrzeni, niezależnie od jej charakteru. Plakaty na ścianę, wysokiej jakości fototapety czy oryginalne i stylowe obrazy na płótnie, można wpleść w strukturę pomieszczenia tak, aby zadawały szyku, ciesząc oko ponadczasową elegancją. Z drugiej strony – aranżacja wnętrz to bardzo dynamicznie zmieniająca się dyscyplina, która usilnie poszukuje nowych pomysłów oraz rozwiązań. Ścienne dekoracje są sposobem na wprowadzenie zauważalnej zmiany. Szerokie spektrum dostępnych modeli i wariantów pozwala nadać przestrzeni bardzo osobisty charakter, jednocześnie pozwalając jej wpisać się w najnowsze trendy. Niezależnie od tego, czy poszukuje się chwilowego urozmaicenia czy też planuje się bardziej kompleksowy remont, tapety znakomicie dopełnią wystrój, nadając pomieszczeniu przytulności.

10 najpopularniejszych dekoracji ściennych

Do najchętniej wybieranych dekoracji należą tapety. Na rynku dostępnych jest rzecz jasna wiele wzorów, ale ważny jest również sposób montażu. Tapety występują w wariancie klasycznym, co oznacza, że do ich montażu niezbędny jest klej oraz odpowiednio przygotowane ściany. Zaletą takiego rozwiązania jest trwałość, jednak dla osób które nie chcą na stałe dekorować ściany, polecamy również samoprzylepne tapety, nadrukowane na specjalny materiał umożliwiający wielokrotne używanie, odklejanie i naklejenie dekoracji w wybranym miejscu. Popularne są również fototapety przedstawiające oryginalnie zakomponowany krajobraz, który z pewnością optycznie nada pomieszczeniu nieco więcej przestronności.

Kolejną metodą na udekorowanie pomieszczenia są plakaty na ścianę. Zależnie od tego, w jaki sposób zostaną wykorzystane, np. dzięki zastosowaniu ram, mogą nadawać wnętrzu elegancji lub też młodzieżowego stylu. Plakat może stanowić główną dekorację w nowoczesnym pomieszczeniu lub też być wykorzystany do stworzenia galerii, składającej się z mniejszych wydruków. To, w jaki sposób rozmieści się plakaty na ścianę może znacząco wpłynąć na ich odbiór. Jeśli nie chcemy niszczyć ścian, wbijając w nie gwoździe, wystarczy ustawić obrazki na półce, szafce lub podłodze i wesprzeć je o pomalowaną na jednolity kolor ścianę. Do bardziej stylizowanych pomieszczeń sprawdzają się również obrazy na płótnie, a także specjalne plansze na ścianę. Obydwa warianty odznacza widoczna faktura oraz oryginalna forma, która może wpasować się zarówno w nowoczesne wnętrza, jak i w aranżacje czerpiące ze stylistyki retro.

Jak udekorować ściany w mieszkaniu

Wszystko zależy od gustu i stylu poszczególnych osób, dlatego też trudno jest nakreślić jedną, uniwersalną formułę, sprawdzającą się przy każdym rodzaju aranżacji. Jeśli jednak jest się fanem dekorowania ścian przy pomocy dodatkowych elementów, jak plakaty czy plansze, warto upewnić się, że na samych ścianach nie dzieje się już dostatecznie dużo. Można oprzeć się na zasadzie – albo jednolite powierzchnie, ozdobione mniejszymi obrazkami, albo odważne w formie fototapety. Oczywiście nie warto poskramiać kreatywnych koncepcji. Odważne połączenia wzorów i kolorów, być może nie przypadną do gustu każdemu, ale z pewnością sprawdzą się w bardziej awangardowych wnętrzach. Tapety w połączeniu z interesującymi grafikami również mogą wpisywać się w klimat glamour, vintage lub nawet skandynawski. Dobrze również dopasować rodzaj dekoracji do funkcji pomieszczenia – np. plakaty na ścianę dobrze sprawdzą się w salonie i sypialni, ale w przypadku łazienek, warto zadbać również o właściwe ich zabezpieczenie przed działaniem wilgoci.

Najciekawsze dekoracje ścienne

Wbrew pozorom, dekoracje ścienne, to nie tylko obrazy na płótnie bądź fototapety. Pokój o dowolnym przeznaczeniu można udekorować wykorzystując do tego również niewielkie detale, jak interesujące w kształcie przedmioty codziennego użytku, mocne akcenty kolorystyczne, np. w postaci poduszek lub nadruki na naczyniach. Szczególnie kuchnia i jadalnia są miejscami, w których chętnie eksponuje się podobne drobiazgi. Kubek emaliowany z nadrukiem – w kilku wariantach, różnych kolorach itd. – może być powieszony na ścianie przy pomocy haczyków lub też ozdobić gablotkę ustawioną przy nieciekawej ścianie. Gra kolorem, fakturą i kształtem również pozwala w interesujący sposób udekorować pomieszczenie, bez konieczności dodawania kolejnych dekoracji. Może wydawać się to nieco dziwne, ale czasem wystarczy odpowiednio ustawić meble, zmienić ich położenie lub nieco je odświeżyć. Kolorystyczny akcent nawiązujący do koloru ściany, pozwoli mu znacznie lepiej wybrzmieć. Oryginalne rozwiązanie stanowią np. naklejki na stolik Lack – czyli bardzo popularny mebel, dostępny w znanej sieci szwedzkich sklepów meblarsko-dekoratorskich. Nadając nowe życie zniszczonym meblom, można w stylowy sposób połączyć wykorzystać zarówno tapety, jak i dyskretne dodatki. To, co czyni wnętrze interesującym, to w głównej mierze nietypowe zestawienia oraz ciekawe pomysły podkreślające styl właściciela danej przestrzeni.