Żuraw hydrauliczny- Zastosowanie, działanie, budowa

Początki technik hydraulicznych zapoczątkowane zostały w starożytnym Egipcie. Woda kierowana była wówczas przez kanały do systemów nawadniających. Warto zaznaczyć, że minęło od tego czasu wiele wieków, jednak stosowana wówczas technologia do dziś wykorzystywana jest w wielu systemach od budowy poprzez czynności wykonywane podczas produkcji samochodów.

Budowa żurawia hydraulicznego

Żuraw hydrauliczny to rodzaj ciężkiego sprzętu, który służy do prac, takich jak podnoszenie i przemieszczanie ciężkich konstrukcji i elementów. Żurawie hydrauliczne mają tak zwany wewnętrzny układ hydrauliczny, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków bez naruszenia jego konstrukcji. Układ hydrauliczny, który napełniony jest płynem, pozwala na przemieszczanie kontenerów, ciągniki siodłowe i innych. W zależności od rodzaju, żurawie hydrauliczne ustawiane są na traktach lub oponach. Operator umieszczony w kabinie operuje wysięgnikiem. Jeżeli jest on teleskopowy, możliwe jest wówczas docieranie do trudno dostępnych miejsc nawet w dalekiej odległości. 

Działanie żurawia hydraulicznego

Silnik żurawia wprawia w ruch pompę hydrauliczną wywierającą ciśnienie na płyny lub olej znajdujący się w układzie hydraulicznym. Ze względu na to, że oleju nie można kompresować, jest on przekładany na siłę działania tego żurawia. Siła przekierowywana jest wszędzie tak, gdzie jest to konieczne, czyli do podnoszenia przedmiotów, zwiększania mocy i wydajności urządzenia. Ocena żurawia dokonywana jest na podstawie jego nośności. W grę wchodzi tutaj również ich konstrukcja, wytrzymałość oraz możliwości. Każdy żuraw dobierany jest na podstawie konkretnego projektu. Warto zaznaczyć, że mniejsze żurawie można znaleźć w miejscach, takich jak ciężarówki lub statki. 

Bezpieczeństwo użytkowania żurawia hydraulicznego

Maszyny tego typu cechują się dużymi wymiarami, wagą oraz innymi parametrami, które sprawiają, że praca na żurawiu jest trudna i odpowiedzialna. Każda osoba, która zasiada przy panelu sterowania, powinna odbyć intensywne kursy doszkalające oraz praktykę pod okiem osoby doświadczonej. Operatorzy mogą powodować niebywałe niebezpieczeństwo dla sąsiadujących domów, ludzi oraz zwierząt. Gabaryty urządzenia sprawiają, że ryzyko wypadków jest bardzo wysokie, a skutki nawet śmiertelne. Dźwigi, które nie zostały odpowiednio podparte i ustawione, mogą się przewrócić, co może przyczynić się do wielu uszkodzeń na szeroką skalę. Wiele firm stosujących żurawie hydrauliczne prowadzi dla swoich pracowników dodatkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa oraz nowych technik stosowanych w żurawiach. Dzięki temu wiedza może być stale aktualizowana, a ryzyko katastrofy zmniejsza się do minimum. Osoba pracująca na żurawiu hydraulicznym powinna cechować się odpowiedzialnością, sumiennością oraz powinna mieć takie umiejętności jak precyzja, zdolność przewidywania i wielu innych. To trudna i wyczerpująca praca. Z pewnością odnajdą się w niej introwertycy, którym nie przeszkadza ciągłe przebywanie w samotności. 

Autor: https://e-hak24.pl/dzwignice/zurawie-warsztatowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here