Jak urządzić pokój dziecięcy

Urządzenie pokoju dziecięcego wbrew pozorom wcale nie należy do łatwych zadań. Sprawa jest prostsza, kiedy dziecko dorasta i zaczyna mieć własny gust, potrzeby czy oczekiwania. Nastolatki często wręcz chcą zmieniać wystrój po swojemu. A co z najmłodszymi? Na szczęście istnieje kilka niezmiennych reguł, którymi można się kierować, planując aranżację sypialni dla malucha.

Ton całej przestrzeni nieraz nadają ściany i to, w jaki sposób są ozdobione. Do wyboru mamy zwykłe farby, tapety, fototapety, szablony, a także naklejki ścienne. Pamiętajmy tylko, by nie przesadzić ani z liczbą kolorów, ani z ich intensywnością. Na niewielkim metrażu może się to okazać przytłaczające, a i w większych pokojach potrafi zmęczyć wzrok. Poza tym barwny rozgardiasz z pewnością wprowadzą do wnętrza liczne zabawki. Dlatego ściany sypialni dziecięcej warto utrzymać w maksymalnie 2-3 odcieniach, najlepiej pastelowych – lub pozostawić białe, a kolorowe akcenty wprowadzić dzięki meblom.

Umeblowanie

Tych ostatnich też nie powinno być przesadnie dużo, dzięki czemu unikniemy chaosu, w którym zarówno maluch, jak i jego rodzice będą się czuć niekomfortowo. Które elementy są więc na tyle ważne, by wstawić je do pokoju dziecka? Z pewnością znajdzie się wśród nich łóżko. Gdy urządzamy sypialnię niemowlęcia, przyda się też przewijak, najlepiej na komódce, która pomieści ubranka, pieluszki, kosmetyki i inne akcesoria. Dobrym pomysłem może okazać się ponadto umieszczenie obok łóżeczka wygodnego fotela czy sofy, na której spocznie rodzic karmiący maluszka lub czuwający nad jego zasypianiem.

Dla starszaka

Meble w pokojach starszych dzieci to oprócz łóżka natomiast z pewnością szafa na ubranka, gdzie schować można także pudła zabawkami i gry planszowe czy książki. Jeśli nie przeszkadza nam mnogość przedmiotów na widoku, możemy wstawić do sypialni dziecięcej mniejszą szafę i jeden bądź więcej regałów z odkrytymi półkami. Inne przydatne elementy to także stolik z krzesłami, gdzie dziecko może bawić się, budować z klocków, rysować czy też przyjmować gości. Gdy zaś nadejdzie pora pójścia do szkoły, miejsce stolika zajmie biurko.

Cechy mebli i dodatków

Dodatki takie jak narzuta na łóżko, poduszki, zasłony czy dywanik (koniecznie na macie antypoślizgowej!) podniosą walory estetyczne wnętrza oraz wprowadzą do niego przyjemną atmosferę. Ważne tylko, by podobnie jak meble wykonane były one z jakościowych, bezpiecznych materiałów, a także odznaczały się wysokiej próby designem – jak np. produkty dostępne w sklepie Italia Style.  Dlaczego to tak ważne w przypadku pokoju dziecięcego? Po pierwsze: od małego wyrabiamy w ten sposób w dziecku poczucie piękna. Po drugie zaś tego typu elementy lepiej zniosą próbę czasu oraz sprawią, że zarówno dziecko, jak i jego rodzice z przyjemnością przebywać będą w danej przestrzeni.