Stosowanie filtrów do wody poprawia zdrowie Twojej rodziny

W diecie dorosłego człowieka powinno się znaleźć codziennie około dwóch litrów wody. Można oczywiście kupować butelkowaną, ale czy nie wygodniej byłoby po prostu podstawić szklankę i nalać wody z kranu? Wystarczy zastosować filtr do wody i cieszyć się smaczną i zdrową kranówką.

Chlor w wodzie – błogosławieństwo, czy przekleństwo?

Każdy zapewne zna ten charakterystyczny, ostry zapach chlorowanej wody. Można go poczuć nie tylko na basenie, ale także w domu, np. napełniając wannę. I chociaż krzywimy się z powodu tego zapachu, obecność chloru w wodzie paradoksalnie jest dobrą wiadomością. Chlor zabija bakterie, a więc woda, z której korzystamy na co dzień, jest dla nas bezpieczna. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli mamy w domu nową, czystą i bezpieczną instalację wodociągową, to zanim woda trafi do naszego budynku, musi przepłynąć nawet kilkanaście kilometrów, często starymi przewodami, gdzie nie brak kamienia i rdzy. Ilość chloru w wodzie jest bezpieczna dla naszego zdrowia, możemy pić wodę prosto z kranu. Jednak nie trzeba być smakoszem i znawcą wód, by zauważyć, że herbata zalana przegotowaną wodą z kranu i np. przegotowaną wodą oligoceńską ma inny kolor i smak. Ta druga jest zdecydowanie lepsza. Podobnie surowa woda z kranu – jest bezpieczna, ale smakiem nie zachwyca.

Filtry do wody w kuchni

Woda kranowa przechodzi proces uzdatniania, możemy być pewni, że nie ma w niej bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednak obecny w wodzie chlor skutecznie zniechęca do picia kranówki na surowo. Zamontowany na kranie filtr do wody to rozwiązanie proste i bardzo skuteczne. Trzeba przy tym wyraźnie powiedzieć – nowoczesne filtry nie wyjaławiają wody, oczyszczają ją z chloru, nie usuwając ważnych dla naszego zdrowia minerałów. Ponadto warto zauważyć, że filtr do wody to wydatek jednorazowy, który szybko się zwraca. W domach, w których pije się wodę mineralną, wydatki na butelkowaną wodę są bardzo wysokie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bardzo mało wód sprzedawanych jest w szklanych opakowaniach, a te plastikowe nie tylko są nieekologiczne, ale i szkodliwe dla samej wody.

Filtry do wody w łazience

O konieczności uzdatniania wody pitnej nikogo nie trzeba przekonywać. Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że chlorowana woda w łazience też nie jest dobrem najwyższej jakości. Oczywiście jest wolna od bakterii, więc teoretycznie bez obaw możemy się w niej kąpać. Jednak nie można zapominać, że chlor wysusza skórę, stąd często błędne przekonanie, że to skóra sama w sobie jest sucha i wymaga stosowania balsamów po kąpieli. Wystarczy zmienić wodę, by przekonać się, że ze skórą wszystko w porządku. Chlor wysusza nie tylko skórę, także włosy, które stają się kruche i łamliwe. Ponadto może być przyczyną alergii skórnych. Stąd coraz częściej filtry do wody widuje się nie tylko na kranach w kuchni, ale także w łazienkach. Filtr prysznicowy pozwala nie tylko wziąć kąpiel w wannie, ale także skorzystać z możliwości kąpieli pod prysznicem w filtrowanej, a więc czystej, wodzie.

Zadbaj o swoją pralkę

Awaryjność pralek najczęściej związana jest z ich uszkodzeniami mechanicznymi, a te są w większości przypadków konsekwencją osadzania się kamienia. Stąd konieczność stosowania środków zmiękczających wodę, by przedłużyć żywotność pralki. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż filtra na przewodzie doprowadzającym wodę do pralki. Wolna od kamienia, miękka woda to nie tylko dłuższa żywotność pralki, ale także oszczędność proszku do prania, którego najwięcej sypiemy właśnie do twardej wody.