Urządzamy poddasze

Poddasze w wielu domach pełni najczęściej rolę strychu, na którym przechowywane są niepotrzebne rzeczy lub w najlepszym przypadku suszone jest pranie. Tymczasem niezagospodarowane poddasze może zamienić się w wymarzone miejsce do zabawy, odpoczynku lub pracy. Oto kilka naszych pomysłów na użytkowe wykorzystanie tej przestrzeni.

Gabinet

Na poddaszu z powodzeniem można urządzić wygodne miejsce do pracy. Często wystarczy tylko wstawić biurko i krzesło oraz zadbać o dostęp do internetu w nowym pomieszczeniu. Jeśli na poddaszu ma znajdować się biuro, to warto zadbać o odpowiednie oświetlenie zarówno naturalne jak i sztuczne. Warto pamiętać, że na poddaszu można zamontować duże okna w ścianach bocznych oraz świetliki lub  okna dachowe.

Pokój zabaw

Jeśli mamy dzieci, to poddasze będzie dla nich świetnym miejscem do zabawy. Dzieciom ze względu na niski wzrost nie będą przeszkadzać nawet duże skosy. Warto w takim pomieszczeniu wykonać okładziny ścian z płyt o zwiększonej odporności na uderzenia, aby podczas zabawy nie zostały one uszkodzone. Aby piętro niżej nie było bardzo słychać biegających i bawiących się dzieci, warto wyciszyć podłogę poddasza i położyć na niej grubą wykładzinę dywanową, która dodatkowo będzie tłumić dźwięki.

Relaks na poddaszu

Poddasze może też z powodzeniem pełnić funkcję domowego kina, biblioteki lub studia muzycznego. W takim przypadku zabudowę poddasza można wykonać tak, aby poprawić akustykę pomieszczenia. Warto też zadbać o dobrą izolację termiczną poddasza, aby zapewnić komfort zarówno latem, jak i zimą. W tym celu należy pod warstwą płyt kartonowo gipsowych umieścić wełnę mineralną lub inny materiał izolujący. Aby dowiedzieć się więcej o prawidłowym wykonaniu zabudowy poddasza warto zajrzeć tutaj: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/zabudowa-poddaszy

Domowa siłownia

Poddasze może też stać się idealnym miejscem na trening. Taki kącik może zmienić się w siłownię lub spokojne miejsce do ćwiczenia jogi. Jeśli na poddaszu zamierzasz ćwiczyć, to koniecznie zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz dobrą cyrkulację powietrza.