Drewniana oprawka żarówki, jako element dekoracyjny

Można zaryzykować stwierdzenie, że wysmakowany minimalizm, podkreślony dodatkowo przez użycie naturalnych materiałów, takich jak na przykład drewno, nie znudzi się nigdy. Drewniana oprawka żarówki może być najlepszym przykładem trafności tego stwierdzenia. Rozwiązanie wydawałoby się najprostsze z możliwych, dające jednak zaskakująco wiele wariantów zastosowania w aranżacji wnętrz.

Tendencja do upraszczania opraw na rzecz eksponowania samych źródeł światła zdaje się nie przemijać.  Daje to spore pole do popisu rozmaitego rodzaju żarówkom dekoracyjnym, zarówno tym tradycyjnym żarnikowym, jak halogenowym, czy kompaktowym.  Montowanie ich jednak w czarnych prostych metalowych, czy plastikowych oprawkach nieco spowszedniało.  Poza tym, takie rozwiązanie sprawdza się, jako element dekoracyjny przede wszystkim w stylizacjach industrialnych i loftowych.

Ocieplanie wizerunku 

A gdyby tak chcieć nieco przełamać tę tendencję i spróbować minimalistyczne oświetlenie podać w odrobinę ocieplonej formule estetycznej?  Wprowadzenie drewnianej oprawy żarówki wydaje się tutaj rozwiązaniem wymarzonym.

Oprawka wykonana z naturalnego drewna znakomicie sprawdzi się w stylizacjach, w których chcemy połączyć styl skandynawski z industrialnym.  Skomponowana na przykład z podłużną, przejrzystą żarówką z wyeksponowanym żarnikiem da bardzo ciekawy, eklektyczny efekt.

Fantazja i styl

Z kolei drewniana oprawa w towarzystwie żarówki retro, zwłaszcza o bursztynowej, przydymionej barwie, stanie się spójnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu utrzymanym w steampunkowej stylistyce.

Jeżeli bardziej nam po drodze z estetyką rustykalną, jednak nie chcielibyśmy popadać w zbytnią ozdobność i stosować niepotrzebnych cytatów z  ludowości, niezbędny nam jest akcent dekoracyjny, który zadziała, jak szczypta soli w słodkim cieście i podkręci smak.   Prosta drewniana oprawa żarówki, pozwoli wprowadzić delikatny rys nowoczesności do utrzymanego w takim stylu wnętrza.

Faktura, forma i wyobraźnia

Walec czy elipsa?  Satynowo gładka czy jednak piaskowana? Na te pytania, przy doborze drewnianej oprawki oświetleniowej łatwiej będzie odpowiedzieć sięgając po inspirację do takich miejsc, jak na przykład showroom Kolorowe kable.

Zwłaszcza, że mówiąc o drewnie, w kontekście projektowania oświetlenia, zwykle kojarzymy je jednak z realizacjami utrzymanymi w dość tradycyjnej, pozbawionej lekkości formule i nie łatwo jest nam przełamać stereotypowe myślenie o tym materiale. 

Warto zatem uruchomić wyobraźnię i zwizualizować sobie na przykład girlandę świetlną złożoną z żarówek o ciekawych formach, wkręconych właśnie w drewniane oprawki.  W zależności od tego, czy zdecydujemy się na lniany bądź jutowy oplot kabli, czy też zaszalejemy z barwnymi kablami w oplocie bawełnianym, osiągniemy zupełnie inny efekt dekoracyjny.  A wszystko to przy użyciu prostej drewnianej oprawki.