środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaPoradnikiSystemy kominowe - rodzaje i zastosowanie

Systemy kominowe – rodzaje i zastosowanie

Nowoczesne budownictwo wymaga stosowania takich rozwiązań, które pozwalają na szybkie oraz sprawne wznoszenie budynków wraz z całą instalacją. Niegdyś były powszechnie wznoszone kominy murowane, a dziś są one zastępowane w pełni innowacyjnymi systemami kominowymi. Są one tworzone z elementów prefabrykowanych i bardzo łatwe do zamontowania. Co więcej, umożliwiają ono bezpieczne odprowadzenie spalin ze wszystkich urządzeń grzewczych, bez względu na stosowane paliwo.

Jak jest zbudowany nowoczesny system kominowy?

Budowa systemów kominowych poszczególnych producentów jest bardzo podobna. Składają się one z:

– wkładu kominowego – czyli rur odprowadzających spaliny

– obudowy -czyli pustaków, wewnątrz których jest umieszczony wkład

Do montażu niezbędny jest też zestaw odpowiednich akcesoriów, wśród których można wymienić: rury przyłączeniowe i termoizolacje oraz drzwiczki rewizyjne. Bardzo dobrym wyborem są systemy kominowe Pekabet. Produkty pochodzące od tego producenta są bardzo trwałe oraz bezpieczne podczas użytkowania.

Systemy kominowe a ich rodzaje

Wybór nowoczesnych systemów kominowych jest bardzo duży. Ich dobór powinien zawsze być odpowiednio dostosowany do rodzaju posiadanego w domu urządzenia grzewczego. Obecnie w sprzedaży dostępne są:

– kominy uniwersalne -które nadają się do każdego kotła c.o., z wyjątkiem takiego, który posiada zamkniętą komorę spalania. Takie kominy wytrzymują temperaturę do 400 st. C. Pomiędzy obudową a wkładem są one wyposażone w wełnę mineralną, która pełni rolę izolatora.

– kominy na paliwo stałe -takie systemy doskonale współpracują z kotłami c.o. na węgiel, biomasę oraz z kominkami z otwartym paleniskiem. Odprowadzają one suche spaliny suche o temperaturze od 200 do 600 st. C.

– kominy dwuprzewodowe -które świetnie nadają się do kotłów posiadających zamkniętą komorą spalania przy temperaturze spalin nie wyższej niż 200 st. C.

Systemy kominowe można również podzielić ze względu na budowę kanału. Może on być stworzony z ceramiki lub ze stali. W sprzedaży dostępne są także modele hybrydowe będące połączeniem obydwu powyższych produktów.

Nowoczesne systemy kominowe posiadają mnóstwo zalet. Charakteryzują się one bardzo wysoki poziomem szczelności oraz zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne kominy murowane.

Nowoczesne systemy kominowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów kwasoodpornych i ognioodpornych. Spełniają one wszystkie wymogi europejskie. Są one bardzo odporne na pożar sadzy oraz na zawilgocenie. Zakup takiego systemu jest doskonałym wyborem na długie lata.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments