Creative designed desk in modern stylish study room

Nie ważne, czy chcemy oprawić obraz, zdjęcie czy lustro. Wybór właściwego obramowania nie powinien być bagatelizowany. Ważny jest nie tylko styl i kolor, ale przede wszystkim rozmiar ramy drewnianej – zarówno jej szerokość jak i wymiary. Lepiej będzie kupić gotową, czy też zamówić ramę na wymiar?

Drewniane ramy – gotowe czy na wymiar?

To pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić w celu znalezieniu odpowiedniego obramowania do obrazu, zdjęcia, plakatu czy innego dzieła. Przeważnie większość tego typu rzeczy ma dość standardowe wymiary, przez co bez problemu możemy sięgać po gotowe modele, bez konieczności zamawiania ram na wymiar.

Ważne jest jednak bardzo precyzyjne wymierzenie obrazu – niewielka pomyłka może skutkować koniecznością kupna nowego obramowania, jeśli przedmiot okaże się źle dopasowany, nawet o kilka milimetrów. Jeśli więc nasze pomiary różnią się choć niewiele od wymiarów gotowych ram, lepiej zamówić produkt skrojony na miarę.

Ramy na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Dziś ramy drewniane na wymiar bez problemu możemy zamówić w internecie. Nie musimy wybierać się osobiście do punktu i tracić czasu na dojazdy – wszystko jesteśmy w stanie załatwić online, bez ruszania się z domu. Jednak wymiary obrazu to nie jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę.

Inne istotne informacje to między innymi grubość obramowania, kolor ramy oraz styl, w jakim zostanie wykonana, a także materiał. W przypadku ram drewnianych mamy większe pole do popisu, niż przy ramach aluminiowych: po pierwsze pozwalają one na szaleństwo pod kątem zdobień i dodatków, po drugie świetnie sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach, a po trzecie – charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością.

Szerokość obramowania, kolor oraz styl jej wykonania warto dopasować nie tylko do wyglądu samego obrazu, który ma zostać oprawiony, ale również do wystroju pomieszczenia, w którym ma się znajdować.

Sięgając po ramy na wymiar mamy znacznie większe możliwości niż w przypadku gotowych wzorów – możliwe jest więc nie tylko pomalowanie drewnianego obramowania na dowolny kolor, ale także zastosowanie rozmaitych zdobień, stylizowanych na starodawne złote lub srebrne ramy, podobne do tych, które mamy okazję oglądać w muzeach czy galeriach sztuki.

Front i tył ramy

Rama drewniana to nie tylko to, co znajduje się wokół obrazu. Często do wyboru mamy również dodatki w postaci frontu i tyłu, które mają zabezpieczyć dzieło przed uszkodzeniem. Z przodu stosuje się szkło lub płyty pleksi w wersji tradycyjnej lub muzealnej z antyrefleksem. Tyły zabezpieczane są płytami z kartonu lub HDF.