Ręcznik papierowy czy suszarka do rąk – co jest lepsze

W publicznych toaletach możemy napotkać jedną z dwóch opcji osuszania dłoni: ręcznikami papierowymi lub suszarką. Zarówno właściciele obiektów, jak i ich użytkownicy często zastanawiają się, która metoda jest lepsza. Różnice między suszarkami do rąk a ręcznikami papierowymi można rozpatrywać na trzech płaszczyznach: środowiska, higieny i kosztów. Która z opcji wypada najlepiej?

W toaletach montowane są dwa różne rodzaje suszarek: standardowe z ciepłym powietrzem, wynaleziona w 1948 roku przez George’a Clemensa oraz „odrzutowe”, spopularyzowane po 2006 roku przez markę Dyson. Ręczniki papierowe mogą być z kolei standardowe lub wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Większość badań dotyczy jednak tej pierwszej opcji.

Wpływ na środowisko

Suszarki do rąk działają od 7 do 10 lat. Oba typy mają mniejszy wpływ na środowisko niż ręczniki papierowe. Każde użycie standardowej suszarki do rąk powoduje emisję ok. 9 g gazów cieplarnianych, a „odrzutowej”, która jest energooszczędna, ok. 40 gramów. 

Dane, dotyczące wpływu ręczników papierowych na środowisko, opierają się nie tylko na ich zużyciu, ale też produkcji, transporcie i utylizacji. – “Ręczniki często trzeba uzupełniać i usuwać, dlatego ich ślad węglowy jest większy. Wytarcie rąk w dwa papierowe listki daje około 55,5 grama gazów cieplarnianych, ponad 6 razy więcej niż przy użyciu suszarki. W przypadku ręczników pochodzących z recyklingu liczby są nieco niższe” – wyjaśnia ekspert z Hurtowniachemiczna.com.

Higiena

Cunri Huang, naukowiec zajmujący się biomedycyną na Queensland University of Technology, opublikował wyniki badań dotyczące metod suszenia rąk i higieny. Odkrył, że używanie papierowych ręczników radykalnie zmniejsza rozprzestrzeniania się bakterii. Ustalono, że po użyciu standardowej suszarki liczba drobnoustrojów na dłoniach badanych wzrosła o 194 do 254 proc., a w przypadku suszarki strumieniowej o 15 do 42 proc. Z kolei wytarcie rąk ręcznikiem zmniejszyło ilość bakterii o 77 proc. Naukowcy sądzą więc, że z punktu widzenia higieny ręczniki papierowe są lepsze od suszarek powietrznych. Te ostatnie nie powinny być zatem stosowane w takich miejscach, jak przychodnie i szpitale

Koszty

Choć suszarki do rąk są droższe, ich koszty eksploatacji są znacznie niższe. Po zakupieniu urządzenia płacimy głównie za prąd, który zużyje oraz ewentualne naprawy. W przypadku ręczników koszty obejmują nie tylko papier. Musimy zapłacić także za pojemnik, kosze i worki na śmieci. Ręczniki ktoś musi uzupełniać i sprzątać – nie będzie robił tego za darmo. Dochodzą również koszty utylizacji.

Co jest zatem lepsze – suszarka czy ręczniki? Odpowiedź brzmi: to zależy od twoich priorytetów. Jeśli nie chcesz zatruwać środowiska i ponosić wysokich kosztów, wybierz suszarkę do rąk. Większość ludzi woli jednak ręczniki, więc to dobry wybór, jeżeli chcesz zadowolić klientów. Papier wygrywa również w miejscach, gdzie liczy się higiena, czyli placówkach opieki zdrowotnej.