Instalacja gazowej płyty grzewczej to rozwiązanie, na które decyduje się obecnie bardzo wiele osób. Rosnące ceny wszelkiej energii sprawiają, że szukamy rozwiązań możliwie najbardziej ekonomicznych i do takich nadal mimo wszystko należy gaz, który jest znacznie tańszy niż korzystanie z płyty indukcyjnej.
Płyta gazowa — kluczowe parametry
Wykonanie płyty grzewczej gazowej to podstawowe kryterium różnicujące te urządzenia. Przede wszystkim płyty mogą być szklane, ceramiczne, blaszane, wykonane ze stali szczotkowanej. Blaszane płyty to rozwiązanie najtańsze, które się rysuje, natomiast nie da się takiej płyty zbić. Plusem jest także wgłębienie, które sprawia, że wszystko, co się rozleje, zostaje na płycie, a nie spłynie na blat. Podobnie jest z rozwiązaniami emaliowanymi. Do wyboru jest jeszcze szkło hartowane i ceramiczne. Najbardziej trwałe jest to drugie, natomiast jest przy tym także niezwykle drogie.
Istotne jest rusztowanie płyty gazowej. Może być ono wykonane z emalii lub żeliwa. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej trwałe. Istnieje natomiast także możliwość zakupu płyty z gazem pod szkłem, takiej jak płyta gazowa Solgaz GPC 3+1. W takim przypadku rusztu po prostu nie będzie, bo cały mechanizm grzewczy ukryty jest pod szkłem, a płyta gazowa w takim przypadku wygląda jak klasyczna płyta indukcyjna.
Kolejna kwestia to szerokość płyty grzewczej. Standardem jest płyta o szerokości 60 cm, natomiast można znaleźć również kuchenki gazowe o innych wymiarach. Na takiej płycie grzewczej najczęściej mieszczą się standardowo 4 palniki. Płyta elektryczna czy płyta indukcyjna pod względem wymiarów są bardzo podobne do tych gazowych.
Płyty gazowe a małe mieszkanie
W małym mieszkaniu liczy się przede wszystkim kwestia ergonomicznego wykorzystania przestrzeni. Klasyczna płyta gazowa, płyty indukcyjne — to rozwiązania, które mogą się nie sprawdzić. Warto więc poszukać płyty mniejszych wymiarów lub o nietypowym kształcie. Ciekawą propozycją jest między innymi płyta gazowa Solgaz GPC 2+1. Wyposażona została ona w dwa gazowe palniki ukryte pod szkłem ceramicznym oraz jedno pole darmowe, które nie pobiera gazu, a umożliwia podtrzymanie temperatury gotowych już potraw. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo dużą oszczędność przestrzeni, a jednocześnie zapewnia warunki do wygodnego gotowania.
Kolejna sprawa to wybór materiału, z którego wykonana jest płyta. W małym mieszkaniu bardzo ważne jest utrzymanie czystości. Wszystkie opary z gotowania osadzają się na małej przestrzeni znacznie szybciej. Warto szukać więc takiego modelu, który łatwo wyczyścisz — tutaj zdecydowanie szkło, a także żeliwny ruszt to dobre rozwiązanie.
Warto zastanowić się także nad samą emisją oparów podczas gotowania. Ciekawym rozwiązaniem w tym kontekście jest technologia katalitycznego spalania gazu, ponieważ wyższa temperatura spalania gazu wygenerowana w takim procesie przyczynia się do zmniejszonej produkcji tlenku węgla, a to oznacza mniejsze osadzanie się na meblach i sprzęcie w kuchni zanieczyszczeń i tłuszczu. Ogromną zaletą tego procesu jest także ograniczenie spalania gazu, co przyczynia się do zauważalnych oszczędności.
Szklane, ceramiczne płyty gazowe do zabudowy
Wybór płyty do małego mieszkania powinien być podyktowany jak najlepszym dopasowaniem do przestrzeni i możliwościami, jakie ona daje. W mniejszych przestrzeniach standardem najczęściej jest zabudowa, ponieważ pozwala ona na efektywniejsze wykorzystanie miejsca oraz lepsze zorganizowanie stanowiska pracy w kuchni.