niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoradnikiNowoczesne rozwiązania używane w dywanach

Nowoczesne rozwiązania używane w dywanach

Dywany nowoczesne to kategoria dodatków do wnętrz, które odznaczają się niebanalnym wzornictwem, szlachetnością materiałów oraz ręcznym wykonaniem. Jednak nowoczesny charakter może w przyszłości oznaczać coś innego. Nie ma się, co dziwić, dzisiejszy przemysł wnętrzarski musi sprostać, chociażby wyzwaniom, które niosą ze sobą inteligentne domy z nowoczesnymi dodatkami.

Przyjrzymy się dywanom, aby dowiedzieć się, jak może wyglądać ich przyszłość i w jaki sposób mogą pomóc nam funkcjonować w codziennym życiu.

Dywan, który pomaga dziecku się uczyć

Obecnie można spotkać się z matą edukacyjną, która uczy dziecko kształtów, kolorów czy dźwięków. Dlatego nie zastosować podobnego pomysłu w dywanie? Współcześnie, tego typu dodatki ograniczają się wyłącznie do małych modeli z wzorami, np. ulicy, miasta czy zwierząt. Jednak trwają prace, aby stworzyć interaktywne dywany, które oddziałują na zmysły w bezpośredni sposób. Pomagają rozwinąć zdolności poznawcze dzieci poprzez diody LED, które migają na czerwono, niebiesko i zielono. Odgłosy audio i krótkie utwory muzyczne są również dodatkiem, który ma zachęcać do aktywnej gry. Takie modele są lepsze niż tradycyjne maty edukacyjne, ze względu na miękkość i praktyczne użycie, jako zwykły dywan.

Dywan, który zwraca na Ciebie uwagę

Zespół z University of Manchester opracował „inteligentny dywan”, którego koncepcja może mieć ogromny wpływ na osoby mające problemy z mobilnością. W trakcie tkania, runo jest wzbogacane o dodatkową warstwę włókien optycznych, która tworzy mapę nacisku. Gdy ktoś przechodzi przez dywan, mapa ulega zniekształceniu, a informacje można przesłać do komputera, który dokonuje analizy. Ruchy mogą być rejestrowane i konfigurowane w celu uruchomienia alarmu lub wezwania pomocy, jeśli ktoś potknie się lub przewróci.

Dywan, który Cię prowadzi

Znana firma Phillips opracowała serię Luminous Carpets, która wiąże dywany z podłogami na zasadzie wbudowanych paneli LED, umożliwiających wyświetlanie różnych komunikatów na powierzchni dywanu. Można je zaprogramować, aby oznaczać różne pokoje, kierować ludzi do budynku lub po prostu witać gości powiadomieniami tekstowymi. Wszystko za sprawą diod LED, które są zamknięte pod specjalną warstwą, tak, aby chodzenie czy uszkodzenia mechaniczne nie miały na nie wpływu.

Dywan, który chroni Twój dom

Nie potrzebujesz już zaawansowanego systemu monitorującego i alarmowego, aby chronić swój dom przed kradzieżą. Od teraz można kupować dywany, które zwiększają bezpieczeństwo Twojego mieszkania. Maty winylowe zawierają przewody i monitory ciśnienia, które mogą sygnalizować przekroczenie punktu wejścia. Dodatkowo uruchamiają kamery CCTV w celu rozpoczęcia nagrywania lub aktywowania alarmu, w zależności od ustawień. Poza tym są to jedne z najtańszych środków bezpieczeństwa.

Dywan, który utrzymuje Cię w formie

Czy marzyłeś kiedyś o osobistym trenerze? Cóż, ten sen może się spełnić, dzięki specjalnej macie „Tera”. Koncepcja została opracowana przez Lumę i może być dużym przełomem w dziedzina zdrowia i kondycji. Za pomocą aplikacji, która łączy się z matą przez Bluetooth, światło LED jest wykorzystywane, jako sygnał do zmian ruchu ciała. Pozwala to trenować takie zajęcia jak joga, fitness Thai-Bo, pilates czy zumba.

Wygląda na to, że w przyszłości ludzie będą oczekiwać od dywanów więcej niż tylko praktyczność, styl i wygodę. Dywany nowoczesne stosowane w przyszłości, podobnie jak wiele innych elementów gospodarstwa domowego, mogą znacznie poprawić nasz styl życia i uczynić nasze codzienne życie nieco łatwiejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments