Najpopularniejsze typy oświetlenia

Nie sposób wyobrazić sobie życia we współczesnym świecie bez dostępu do sztucznych źródeł światła. Od czasów Edisona oświetlenie elektryczne zrewolucjonizowało przemysł oraz nasze codzienne funkcjonowania na właściwie każdej płaszczyźnie. Przez lata technologia oświetleniowa przeszła spore zmiany i dziś na rynku znajdziemy bardzo szeroki zakres rozwiązań z tej kategorii. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Lampy LED

LED to najnowocześniejsza ze wszystkich obecnych dostępnie technologii oświetleniowych. Jej unikatowość polega między innymi na tym, że w przeciwieństwie do rozwiązań starszych, w lampach tego typu nie występuje żarnik. Źródłem światła jest dioda półprzewodnikowa, zbudowana najczęściej ze wzbogacanego krzemu. Widoczny od kilku lat wzrost popularności lamp LED wynika z ich licznych zalet, między innymi:

  • Wysokiej wydajności – szacuje się, że nawet ponad 90% energii dostarczanej do lampy zamienianych jest na światło. To duża przewaga nad lampami żarowymi, w których większość energii zamieniana jest na ciepło. Innymi słowy: lampy LED potrzebują mniej prądu, by dostarczyć porównywalną do tradycyjnych lamp ilość światła
  • Żywotności – lampy LED są w stanie świecić przez nas 50 000 godzin, czyli kilkukrotnie dłużej, niż zwykłe lampy
  • Trwałość i bezpieczeństwo – do produkcji LED wykorzystuje się zwykle wytrzymałe, obojętne dla zdrowia materiały. Dzięki temu lampa jest odporna na uszkodzenia, wstrząsy. Uszkodzona lampa w przeciwieństwie do świetlówek zawierających pary rtęci nie stanowi zagrożenia.

Minusem lamp LED jest stosunkowo wysoka cena, jednak biorąc pod uwagę oszczędność energii oraz bardzo długi czas przydatności do użytku okazuje się, że są one warte zakupu. W ofercie sprzedawców, takich jak firma Zizako znajdziemy lampy LED w różnych formach i o różnym zastosowaniu, między innymi taśmy przeznaczone do dekoracji pomieszczeń.

Świetlówki

Produkty tej kategorii dzielimy na liniowe i kompaktowe. Pierwsze z nich przybierają formę szklanej rurki, pokrytej od środka warstwą luminoforu i wypełnionej mieszanką argonu i parów rtęci. Po obu stronach rurki znajdują się wolframowe elektrody, które po wpływem prądu wytwarzają promieniowanie ultrafioletowe, zamienione przez luminofor na światło widzialne. Świetlówki kompaktowe, zwane często choć niepoprawnie żarówkami energooszczędnymi, zbudowane są z rurki, która swoim kształtem zwykle przypomina spiralę lub literę U. Taki kształt pozwala zmniejszyć rozmiary lampy i stworzyć zintegrowany system zapłonu z elektrodami w jednej głowicy, dzięki czemu mogą one być osadzane w zwykłe oprawie oświetleniowej z jednym gwintem.

Halogeny

Przypominają tradycyjne żarówki – mają żarnik z wolframowego drutu, który pod wpływem prądu rozżarza się, produkując światło. Różnicę stanowi inna mieszanka gazowa wewnątrz bańki. W tym przypadku stosuje się tzw. halogenki, które ograniczają zużycie wolframu – dzięki temu halogen może pracować dużo dłużej, niż zwykła żarówka. Bańka halogenu wytwarzana jest ze szkła kwarcowego, co spowodowane jest tym, że zastosowanie halogenków znacznie zwiększa ilość ciepła powstającego podczas pracy żarnika.