Najlepsze pomysły na urządzenie małej łazienki

W wielu polskich mieszkaniach łazienka jest zbyt mała, by zmieścić w niej wszystkie potrzebne sprzęty. Przynajmniej pozornie. Odpowiednie planowanie i wielofunkcyjne sprzęty jak pralko-suszarka mogą sprawić, że uda się w niej stworzyć funkcjonalną przestrzeń.

Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej niewskazane jest dodatkowe dzielenie przestrzeni ściankami i przepierzeniami. To sprawia, że trudno dobrać prysznic do małego metrażu. W takim pokoju sprawdzą się niezabudowane brodziki z zasłonką, którą łatwo można odsunąć. Dobrym rozwiązaniem może być też szklana ścianka odsuwana. Można też urządzić łazienkę na sposób popularny w Skandynawii, gdzie często brodzik nie jest wydzielony z przestrzeni, lecz jest jej integralną częścią. Podłoga w tym wariancie może być betonowa lub pomalowana specjalną wodoodporną farbą. Pozwala to całkowicie wyeliminować podziały w obrębie podłogi, choć wymaga zabudowanych szuflad i półek, które ochronią ręczniki czy kosmetyki przed zamoczeniem podczas kąpieli.

Elementem, który może dodać wnętrzu praktyczności lub dodatkowo zmniejszyć ilość przestrzeni, jest umywalka. Pozornie najbardziej praktyczna będzie jak najmniejsza, bez zabudowanej podstawy. Jednak w rzeczywistości sprawdzić się może przemyślany model z szafką, w której będzie można zmieścić przybory toaletowe – to zwolni miejsce na półkach. Wybierając kwadratowy lub prostokątny zlew, można później zaczepić na jego rancie haczyki na ręcznik do rąk czy szczoteczkę do paznokci.

wybieramypralkedomalejlazienki2

Pralko-suszarka idealna do małej łazienki

Największym problemem w małych łazienkach jest zwykle rozwieszanie prania. Nawet duże wnętrze może sprawiać wrażenie zagraconego, gdy na rozkładanej suszarce czy nad wanną wiszą ubrania. Łazienki niewielkich rozmiarów da się pod tym względem dobrze zaplanować, by było funkcjonalne. Istnieją podwieszane mini suszarki, które można umieścić pod prysznicem wtedy, gdy akurat nikt z niego nie korzysta. Na nim może suszyć się bielizna czy ręczniki.

Jeśli w pomieszczeniu jest miejsce na pralkę, warto wybrać model dwufunkcyjny z suszarką. To pozwoli całkowicie wyeliminować problem suszących się rzeczy. Sprawdź, które pralko-suszarki mają najlepsze opinie i jaka będzie idealna do łazienki o małym metrażu. Istnieją również wąskie modele pralko-suszarek, a także takie nadające się do zabudowy. Blat na pralko-suszarce to sposób, by wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni.

jakapralkekupicdomalejlazienki1

Szafki na wymiar uporządkują przestrzeń

Przemyślana zabudowa może sprawić, że w pomieszczeniu zapanuje większy ład, a przez to wyda się ono nieco większe. Warto zamawiać pod wymiar szafki zabudowane aż do samego sufitu, bo można w nich zmieścić sporo półek na ręczniki i przybory. Ukryją też sprzęty, takie jak pralko-suszarka. Wewnątrz szafki lub w jej obudowie można ukryć kontakty.

Warto przyjrzeć się też kaloryferom łazienkowym. Niektóre mogą niepotrzebnie zabierać cenne centymetry z i tak już niewielkiej przestrzeni. Wymiana ich na płaski model drabinkowy, na którym przy okazji można wygodnie suszyć ręczniki, może przynieść sporą zmianę. Wnętrze wyda się też większe, jeśli będą w nim przeszklone powierzchnie. Nie muszą to być lustra ścienne – również takie drzwi czy szafki mogą optycznie powiększyć przestrzeń.