Wykonując naprawy mniejsze lub większe niezbędne jest nie tylko posiadanie odpowiednich narzędzi, ale także kleju. Tutaj ma on naprawdę duże znaczenie i w znaczący sposób wpływa na komfort pracy. Oczywiście mamy na myśli kleje z prawdziwego zdarzenia, a nie te w sztyfcie. Wydaje się, że największym problemem jest znalezienie odpowiedniego kleju do gumy. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc i przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat.

Klej do gumy – na wyposażeniu każdego majsterkowicza

Kleje do gumy powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu mechanicznego, nawet dopiero rozpoczynającego swoją przygodę majsterkowicza. Musicie wiedzieć, że nie można kleić gumy, stosując preparaty do drewna czy metalu, gdyż zwyczajnie powodują wysuszenie jej delikatnej powierzchni, a nawet mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Niestety guma jest podatna na butwienie, a więc jeżeli będziemy chcieli ją skleić nieodpowiednim klejem, to niestety zacznie się kruszyć i wtedy z naprawy nici. Nie można także jednoznacznie powiedzieć, jaki klej jest najlepszy, gdyż ma na to wpływ także to, do jakiego rodzaju materiału guma ma być przyklejona. Najłatwiej sprawa wygląda, jeżeli chcemy połączyć materiał guma-guma. Niezawodny klej do gumy znajdziecie w sklepie ataszek.pl. W przypadku innych materiałów sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Zwróćcie koniecznie uwagę, jaką dany materiał ma odporność na temperaturę. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję czy wybieracie klejenie na zimno, czy na gorąco. Można także zastosować klasyczny jednoskładnikowy klej w tubce bądź wykorzystać taki z utwardzaczem.

Nie ma jednego idealnego produktu

Bardzo ważne jest dobranie kleju do gumy. Pamiętajcie, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Stosując połączenie gumy i metalu najlepiej zastosować klej, który jest elastyczny. Najlepiej sprawdzi się ten poliuretanowy, który jest naprawdę mocny, a przy tym niezwykle trwały. Co także ważne samodzielnie możecie wybierać grubość spoiny, a jego aplikacja nie należy do nader skomplikowanych. Bardzo trudne wydaje się połączenie gumy i drewna, a to za sprawą faktury, a także widocznych słoi oraz sęków. Polecamy Wam kleje cyjanoakrylowe bądź metaakrylowe. Są one bardzo gęste, a jednocześnie nie spływają z klejonych powierzchni. Klejenie gumy i plastiku nie jest także bardzo skomplikowane. Tutaj również możecie zastosować kleje cyjanoakrylowe, przy czym nie nadają się one do teflonu i polietylenu. Musicie wiedzieć, że takie kleje schną naprawdę bardzo szybko, dlatego Wasza praca musi być bardzo precyzyjna i wykonana w krótkim czasie. Klejenie materiału i gumy może nastręczać wielu problemów, ale wydaje się, że w wielu przypadkach sprawdzi się klej neoprenowy. Musicie pamiętać, że nie może być on nasiąkliwy. Nie polecamy Wam stosowania klejów silikonowych czy epoksydowych.

Czas wiązania jest ważny

Oczywiście przy wyborze kleju zwracajcie uwagę, ile wynosi czas wiązania. Odnosi się on do wstępnego związania, ale na tym etapie dane spoiny można jeszcze rozdzielić. Z kolei drugi czas odnosi się do osiągania pełnej wytrzymałości i po jej osiągnięciu klej staje się odporny na temperaturę. Kleje z szybkim wiązaniem sprawdzają się do bardzo małych powierzchni. Bardzo ważne jest także przygotowanie podłoża i tutaj również niezbędne jest dokładne czytanie etykiet. Czasami warto nierówne powierzchnie przed klejeniem wyszlifować, dzięki temu praca będzie bardziej precyzyjna. Pamiętajcie też, że po otwarciu kleju ma on określoną datę ważności. Niestety może ulegać szybkiemu utlenianiu. Wtedy też nie będzie bardzo szybko wiązał klejonych powierzchni.

Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza

Oczywiście przypominamy o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a więc klej należy trzymać z dala od dzieci i w miejscu dla nich niedostępnym. Pamiętajcie także, że musicie uważać, aby klej nie dostał się do oka, gdyż może spowodować naprawdę silne podrażnienie i wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Pamiętajcie aby zawsze wybierać kleje najlepszej jakości i używać tylko tych dedykowanych do danych powierzchni. Dzięki temu efekt będzie zadowalający.