Mieszkanie idealne - jakie powinno być

Na pytanie o to, czym powinno charakteryzować się idealne mieszkanie, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wielkość i rozkład pomieszczeń, sposób wykończenia wnętrz, lokalizacja na mapie, a nawet na konkretnej kondygnacji budynku – wszystkie te kwestie uzależnione są od indywidualnych upodobań mieszkańców. Zatem jak znaleźć swoje wymarzone mieszkanie?

Mieszkanie takie jak chcesz

Jeśli przygotowujesz się do zakupu własnego M i zależy ci na tym, by jak najlepiej odpowiadało ono twoim upodobaniom, przede wszystkim ogranicz poszukiwania do rynku pierwotnego. Po pierwsze, wprowadzając się do mieszkania od dewelopera będziesz miał pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób zostanie ono wykończone i zaaranżowane.

Po drugie, w przypadku zakupu lokalu w inwestycji będącej w trakcie realizacji, bardzo często można negocjować z deweloperem niektóre szczegóły dotyczące rozkładu pomieszczeń. Przykładowo, podpisując umowę możesz zażyczyć sobie przedzielenia kuchni, która w oryginalnym projekcie połączona jest z salonem.

Koszty utrzymania mieszkania

Pamiętaj, że cena kupna mieszkania to nie wszystkie koszty, jakie będą wiązały się z jego dalszym utrzymaniem. Zamieszkując dany lokal będziesz musiał regularnie ponosić opłaty za czynsz, energię elektryczną, ogrzewanie i inne media. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie dowiedz się, jakie są szacowane koszty utrzymania konkretnej nieruchomości.

Idealne mieszkania są tanie w eksploatacji, a takie znajdziesz w nowym budownictwie. Im młodsze osiedle, tym wyższe standardy energooszczędności musiały być spełnione podczas jego wznoszenia. Oznacza to, że w mieszkaniu od dewelopera znajdziesz szczelne okna, solidne izolacje i wydajne systemy wentylacji, które zapewnią optymalne wykorzystanie energii, co z kolei przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania.

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest wybór lokalu położonego na jednej ze środkowych kondygnacji. Mieszkania znajdujące się pomiędzy kilkoma innymi są zawsze cieplejsze niż te skrajne, usytuowane na rogu, szczycie lub parterze budynku.

Twój dom, twoją twierdzą, czyli kwestia bezpieczeństwa

Idealne mieszkanie powinno zapewniać ci nie tylko komfort przebywania w jego wnętrzu, ale także całkowite bezpieczeństwo. Niewątpliwie bezpieczniejsze jest mieszkanie w ustronnej okolicy, z daleka od nocnych klubów i dworca. Jednocześnie lokalizacja nie powinna być przeszkodą w korzystaniu z dobrodziejstw miasta. Dlatego warto szukać miejsc położonych nieco na uboczu, ale bardzo dobrze skomunikowanych z centrum i posiadających własną, dobrze rozbudowaną infrastrukturę.

Modelowym przykładem bezpiecznej okolicy może być krakowskie Osiedle Botanika na Nowej Hucie. Kompleks mieszkaniowy składa się z nowoczesnych dwóch budynków położonych na skraju Łąk Nowohuckich, a więc w wyjątkowo spokojnej okolicy, ale jednocześnie blisko ważnych ośrodków kultury, jak np. Teatr Ludowy czy NCK.

Osoby zmotoryzowane powinny pomyśleć także o tym, gdzie będą parkowały swój samochód. Dobrym pomysłem jest wybór mieszkania na osiedlu, które swoim mieszkańcom udostępnia parkingi podziemne lub miejsca postojowe przed budynkiem.