Garderoba charakteryzuje się przede wszystkim miejscem, gdzie moglibyśmy swobodnie przechowywać ubrania, obuwie i dodatki. Dlatego jej wnętrze powinno być funkcjonalne i praktyczne, aby wybieranie ubioru oraz korzystanie z garderoby było jak najbardziej wygodne. Posiadanie garderoby oszczędza również czas i odpowiada za uporządkowanie odzieży. Garderoba męska musi oprócz tego posiadać funkcjonalne rozwiązania. W jaki zatem sposób ją zaaranżować, aby prawidłowo przechowywać ubrania, buty i dodatki? Poznaj proste wskazówki w naszym poniższym artykule.

Gdzie znaleźć miejsce na garderobę?

Mamy tak naprawdę kilka możliwości wyboru miejsca na naszą garderobę. Możemy stworzyć taką  przestrzeń w sypialni lub wygospodarować osobne pomieszczenie. Niektórzy również aranżują część garderoby w przedpokoju, gdzie zazwyczaj znajduje się pojemna szafa na odzież wierzchnią i obuwie. Oczywiście to, gdzie umieścimy naszą garderobą, zależy również od posiadanego metrażu i przeznaczenia elementów, które chcemy przechowywać w takim miejscu. Gdy mamy niewiele miejsca w domu, to warto wybrać małą garderobę w sypialni. Może ona zostać schowana za ścianką, we wnęce lub oddzielona wyglądem od wystroju wnętrza, aby się wyróżniać.

Gdy jednak metraż pozwala nam na zagospodarowanie większej ilości miejsca lub osobnego pomieszczenia na garderobę to z łatwością dzięki temu można stworzyć przestrzeń do przechowywania nie tylko ubrań, obuwia czy dodatków. Znaleźć swoje miejsce mogą również artykuły gospodarcze czy przedmioty związane z zainteresowaniami. W takim przypadku wybierzmy odpowiedni system mebli, aby swoje miejsce znalazły wszystkie przedmioty, które chcemy umieścić w garderobie. Dzięki temu wnętrze będzie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Garderoba w osobnym pomieszczeniu jest świetnym rozwiązaniem i zdoła pomieścić niezbędne rzeczy oraz jednocześnie odciążyć inne pomieszczenia z niepotrzebnych przedmiotów.

Meble do garderoby

Podczas aranżacji garderoby należy wybrać odpowiednie meble lub system, który będzie dopasowany do wszystkich naszych potrzeb związanych z przechowywaniem niezbędnych elementów. Najczęściej wybiera się gotowe meble w sklepach i salonach meblowych, gdzie mamy już stworzone kompozycje aranżacyjne systemu do garderoby. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o większym metrażu, gdzie nie musimy martwić się o ilość miejsca. Gorzej w sytuacji, gdy umieszczamy szafę lub meble garderobiane w sypialni czy innym pomieszczeniu o znacznie mniejszym metrażu. Tutaj warto pomyśleć o wyborze pojedynczych mebli, które stworzą przestrzeń do przechowywania ubrań lub zakupie jednej, dużej szafy.

W garderobie nie może zabraknąć przede wszystkim szafy lub kilku szafek, tworzących przestrzeń do przechowywania. Gdy wybieramy kilka elementów do naszej garderoby w sypialni lub innym pomieszczeniu, najlepiej sprawdzi się szafa 80 cm. To mebel o praktycznych wymiarach, który może stworzyć nam bazę wyposażenia. Możemy dobrać jedną dużą szafę lub kilka mniejszych szafek, łącząc ją w oddzielne segmenty. Można również zdecydować się na systemy modułowe, które można swobodnie konfigurować oraz przenosić według własnego uznania.

Oprócz tego garderoba powinna również ładnie się prezentować, dlatego nie powinniśmy zapominać o wyglądzie wyposażenia. Solidne i naturalne materiały będą najlepszym wyborem, jeśli chcemy stworzyć nowoczesną garderobę, w której dominuje wykorzystanie minimalistycznego stylu. Taka garderoba będzie również ponadczasowa i bardzo praktyczna.

Jakie wyposażenie wybrać do garderoby?

W garderobie najważniejszym elementem jest oczywiście szafa, ale by mogła stworzyć funkcjonalną przestrzeń, należy dobrać do niej odpowiednie elementy wewnątrz czy samym pomieszczeniu. W garderobie wszystkie przedmioty powinny być dla nas dobrze widoczne i mieć swoje określone miejsce. Dlatego tak ważne jest stworzenie funkcjonalnej garderoby, abyśmy mogli zachować porządek.

Podczas aranżacji garderoby zwróćmy uwagę na takie elementy wyposażenia jak półki. Na rynku znajdziemy różny ich układ – otwarte, zamknięte, wysokie czy szerokie. Ich wymiary powinny być dopasowane do tego, co chcemy na nich umieścić oraz w jakiej ilości. Co więcej, w garderobie obuwie i dodatki powinny mieć swoje osobne miejsce w postaci wysuwanych półek czy pojemnych szuflad. Do bardziej delikatnych ubrań i dodatków sprawdzą się organizery jak kosze czy pojemniki, które umieścimy na danym segmencie w szafie.

Oczywiście szafa musi składać się również z drążków, gdzie rozwiesimy koszule, spodnie, marynarki, kurki czy inną luźną odzież. Dobrze jest dopasować drążki w taki sposób, abyśmy mieli do nich pełny dostęp oraz mogło zmieścić się jak najwięcej ubrań. Możemy sięgnąć również po drążki poprzeczne lub specjalne haczyki, na których także umieścimy odzież.

źródło zdjęcia: freepik.com